Arne Ström : Setä, anna leipää

Alkaen 6,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-SETA-73A4DA
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Arne Strömin "Setä, anna leipää" tarjoaa kokemuksia Neuvosto-Venäjältä avartaen näkökulmaa ajankohdan olosuhteisiin ja yhteiskuntaan.

Kokemuksia Neuvosto-Venäjällä.

John Hamlin (Hämäläinen): TYÖMIEHENÄ VENÄJÄLLÄ. 2. painos. 104 sivua ja paljon kuvia. 12:—. Tekijä on suomalainen mies, joka työskenneltyään 25 vuotta Amerikassa konemestarina antoi venäläisen propagandan houkutella itsensä neuvostolaan luomaan uutta maailmaa, saaden siellä silmänsä auki 5-vuotissuunnitelman hyväksi ahertaessaan.

Aatami Kuoriti: PAPPINA, PAKKOTYÖSSÄ, PAKOLAISENA. 2. painos. 198 sivua ja paljon kuvia. 30:—. Pastori Kuoriti toimi Inkerissä pappina ja siten sinä vaikeana bolshevikkien aikana. Neuvostolaiset toivoivat hänestä vakoilijaa, mutta hän joutui turvautumaan pakoon ja istumaan vankilaan ja Neuvosto-Karjalan pakkotöihin. Hän kertoo vaiheensa tässä kirjassa, joka on saanut Suomessa innostunutta ja ylistävää ja laajaa lukijakuntaa. Teos on ilmestynyt Ruotsissakin ja herättänyt siellä samanlaista huomiota.

Eduard Laaman: KOMMUNISMIN TOTEUTTAMINEN VENÄJÄLLÄ. 132 sivua ja kuvia. 20:—. Virolaisen aikaisemmin (Vaba Maa'n päätoimittajan) kuvaus Neuvosto-Venäjän kehityksestä ja oloista monilta vuosilta. Lukuisa ohella viehättävä kirja Kansanvalistusseuran kustannuksella.

R. H. Bruce Lockhart: BRITANNIAA EDUSTAMASSA. 387 sivua. 50:—, sidottuna 60:—. Avomielisen englantilaisen diplomaatiin muistelmiä. Kiinnostavimpia ja suuripiirteisimpiä muistelmateoksia, mitä vallankumouksen Venäjästä on kirjoitettu. Tekijä joutuu maataan edustaessaan omin silmin näkemään keisarikunnan luhistumisen ja kommunistien valtavaanpyässä. Hän tutustuu Venäjän vanhoihin ja uusiin vallanpitäjiin, ja hän kertoo tietonsa ja kokemuksensa yllättävällä suorasaikuisuudella ja kirjallisella huumorilla.

Marika Stiernstedt: MITÄ VENÄJÄLLÄ NÄIN. Matkamuistelmia. 256 sivua ja 189 syväpainokuvaa, suurimmaksi osaksi tekijän salaa ottamia. 40:—; sid. 50:—. Tekijä (Ruotsin kirjailijaliiton puheenjohtaja ja Suomessakin mitä parhaiten tunnettu) lähti Neuvostolaan suin surmimättömin odotuksin ja pääsi sekä sikäläiseen että neuvostoliittolaiseen luvipakoon näkemään paljon sellaistakin, mitä ei ehkä muille ulkomaalaisille sallittu. Hän päässeen myös vankileirille.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäArne Ström
Muut tekijätJuho Tervonen
Teoksen nimiSetä, anna leipää
SKUP-SETA-73A4DA
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja