Arno Forsius : Elohopeasta lemmensairauteen : Arno Forsiuksen kirjoituksia viideltä vuosikymmeneltä
Professori, LKT Arno Forsiuksella on poikkeuksellisen laaja kirjallinen tuotanto, josta merkittävää osaa edustavat aiemmin eri yhteyksissä julkaistut tieteelliset artikkelit. Foorumeita ovat ovat olleet mm. Suomen Lääkärilehti, Hollolan Lahti sekä Päijät-Hämeen tutkimusseuran vuosikirjat. Artikkelit ovat Arnoldus-sivustolla netissä, joka on linkitetty myös Tutkimusseuran nettisivuille, mutta sähköisen julkaisun lisäksi kooste hänen kirjoituksiaan on nyt luettavissa painettuna.
Arno Forsius on erityisen hyvä kirjoittaja ja laaja-alainen, etenkin lääketieteen historian tallentaja. Teokseen on valittu 36 kirjoitusta avaamaan tätä aarrearkkua.
Esimerkkejä sisällöstä:
Elohopea lääketieteessä
Jalokivet parannuskeinona
Radical moisture - ydinneste
Keripukki
Kuningatar Kristiinan yritys vaihtaa sukupuolta alkemian avulla
Kuninkaan kosketus
Valelääkäri John Bolliger
Lukkarit sairaiden hoitajina
Täisota jatkosodan aikana
Launeen huuhtomatupa ja pesulaitos
Tapanilan vanhainkodin kuusi vuosikymmentä
Kalevalan lääkintätietous
Mandragora, lemmenmarja
Tanssihulluus
Elias Lönnrotin patikkamatka halki Päijät-Hämeen
Värien näkeminen ja maalaustaide
Stendhalin syndrooma eli taiteesta hurmioituminen
Matkimisesta
Lemmensairaus
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Arno Forsius |
Muut tekijät | Antti Karisto & Terhi Pietiläinen ym. |
Teoksen nimi | Elohopeasta lemmensairauteen : Arno Forsiuksen kirjoituksia viideltä vuosikymmeneltä |
Avainsanat | historia, lääketiede, artikkelit (julkaisut) |