Artemi Troitski : Vastarintaa Venäjällä : Puškinista Pussy Riotiin

Alkaen 16,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-VAST-648692
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Artemi Troitskin teos valaisee Venäjän vaihtoehtoista historiaa, tuoden esiin anarkistit, taiteilijat, punkkarit ja muut vastarintaliikkeiden edustajat 1800-luvulta nykypäivän Pussy Riotiin. Kirja tarkastelee, miten nuorten alakulttuurit ja ideologiset liikkeet ovat toimineet muuttajina venäläisessä yhteiskunnassa eri aikakausina.

Kenelle: Kiinnostaa erityisesti yhteiskunnallisista liikkeistä, kulttuurihistoriasta ja venäläisestä vastakulttuurista kiinnostuneita aikuisia.

Takakansi

KIRJA ERILAISESTA VENÄJÄSTÄ – ANARKISTIEN, TAITEILIJOIDEN, DANDYJEN, STILJAGOJEN JA HIPSTEREIDEN MAASTA

Stiljagat olivat nuoria lättähattuja, jotka palvoivat amerikkalaista swingiä 1950-luvun Neuvostoliitossa. Vastarintaa Venäjällä kertoo myös, millaisia olivat alkuperäiset dandy-keikarit 1800-luvun alussa ja miten 1800-luvun lopun nihilistinuoret ja tsaariinvastaiset terroristit elivät, söivät ja pukeutuivat. Entä tiesitkö, että 1940-luvulla Neuvostoliitossa toimi maan-alainen Stalinin-vastainen nuorisoliike? Ja millä tavalla uuden aallon rock pohjusti Neuvostoliiton romahdusta? Miksi viisi 2000-luvun alun performanssitaiteilijaa halusi hirttäytyä Moskovan isoimman hypermarketin valaisinosastolla?

Vastarintaa Venäjällä on kattava esitys viimeisen 200 vuoden venäläisestä kulttuurihistoriasta tuoreesta näkökulmasta. Keisareiden ja puolueen pääsihteereiden sijasta pääosassa ovat nuoret, heidän alakulttuurinsa ja liikkeensä futuristeista hipstereihin ja 1920-luvun katulaisten folk1oresta tämän hetken Venäjällä mielitään osoittaviin taiteellisiin ajatuksiin. Punaisena lankana on sukupolvelta tois­een jatkuva vastarinta autoritaarista valtio­valtaa ja virallista kulttuuria vastaan.

Esittely

Tämä on kirja erilaisesta Venäjästä - anarkistien, taiteilijoiden, punkkareiden, dandyjen ja hipstereiden maasta. Kirja nostaa valokeilaan venäläisen yhteiskunnan vallankumoukselliset sankarit, jotka ovat muuttaneet maata marginaalista 1800-luvulta nykypäivään. Artemi Troitski, yksi Venäjän tunnetuimmista toisinajattelijoista, kurkistaa Venäjän vaihtoehtoiseen historiaan ja antaa samalla uutta näkökulmaa Venäjän nykytilanteeseen ja tulevaisuuteen.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäArtemi Troitski
Muut tekijätAnton Nikkilä
Teoksen nimiVastarintaa Venäjällä : Puškinista Pussy Riotiin
SKUP-VAST-648692
Avainsanathistoria, ideologiat, nuoret, poliittiset liikkeet, taiteilijat, osakulttuurit, älymystö, vastarinta, vaihtoehtoliikkeet, vastakulttuurit, protestiliikkeet
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja