Arto Haapala & Markus Lammenranta : Kauneudesta kauhuun : kirjoituksia taidefilosofiasta
15,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KAUN-1B2746

Kauneudesta kauhuun : kirjoituksia taidefilosofiasta tarkastelee taideteoksen sisältöä, esteettisiä ominaisuuksia ja filosofisia suuntauksia syventyen muun muassa metaforaan, kitsiin ja kauhuun taiteessa.
Kenelle: Filosofiaa tai taidetta opiskeleville sekä kaikille, joita kiinnostavat taiteen teoreettiset kysymykset.
Kauneudesta kauhuun -kokoelmaa yhdistää kiinnostus taideteoksen "sisältöön", sen esteettisiin ominaisuuksiin, esittävään ja ilmaisemaan puoleen sekä erikoiskeinoihin kuten metaforaan, vitsiin, kitsiin ja kauhuun. Lisäksi keskustelua käydään vuosisadan filosofisista suuntauksista ja niiden vaikutuksesta taiteen ymmärtämiseen. Kokoelma on jatkoa aiemmin ilmestyneelle Taide ja filosofia -teokselle. Nyt mukana on uusia aihealueita. Osa artikkeleista on jo klassikoita alallaan, mutta mukana on myös uusia, nousevia kirjoittajia. Taiteen filosofiset kysymykset ovat viime vuosina alkaneet yhä enemmän kiinnostaa. Osittain tämä johtuu siitä, että taide itse on tullut yhä filosofisemmaksi. Tämä teos on tarkoitettu niin yliopistojen ja korkeakoulujen filosofia- ja taideaineiden käyttöön kuin kaikille taiteen teoreettisia ongelmia pohtiville.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Arto Haapala & Markus Lammenranta |
| Teoksen nimi | Kauneudesta kauhuun : kirjoituksia taidefilosofiasta |
| SKU | P-KAUN-1B2746 |
| Avainsanat | tulkinta, taidefilosofia, estetiikka, kuvallinen ilmaisu |
