Arto Juurakko : Rakkauren kipunoota pohojalaasittain : parisuhtehen patolokiaa 2

Alkaen 11,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-RAKK-698C5E
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Arto Juurakon murteelliset runot pureutuvat parisuhteen kipinöihin, tuoden pohjalaisen näkökulman rakkauden poluille.

Kenelle: Murrekirjallisuuden ja pohjalaismurteiden ystäville.

Rakkaus on kouluttamaton, sekarotuinen koira. Jos sille huutaa: tuu tänne! Ei varmahan tuu. Jos sitä käskoo istumahan, se juaksoo tiehensä. Jos yrittää saara sen hakemahan puukepin, ei se haje – ja mitä varte sen pitääs?

Ihmispoloonen itte istuu kiltisti keinutuolis, unelmootto, varaa luita jääkaappihin, notta jos tua kumminki jo huamenna tulis.

Arto Juurakko on eteläpohjalainen kulttuurituotannon lehtori, joka voitti Suuren rakkausruno­kilpailun vuonna 2007.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäArto Juurakko
Teoksen nimiRakkauren kipunoota pohojalaasittain : parisuhtehen patolokiaa 2
SKUP-RAKK-698C5E
Avainsanatpohjalaismurteet, murrekirjallisuus, murrerunot
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja