Arto Paasilinna : Neitosten karkuretki

Alkaen 5,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-NEIT-318172
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Arto Paasilinnan huumorin sävyttämä romaani Neitosten karkuretki seuraa nuoren Stinan elämänvaiheita ja odottamatonta pakomatkaa kesäisessä Suomessa. Teos tarjoaa kipeidenkin aiheiden keskellä toivoa ja lempeää valoa.

Kenelle: nuorille aikuisille, jotka pitävät humoristisesta kotimaisesta kirjallisuudesta

Takakansi

Lastenkodin villivarsat seikkailulla Suomen suvessa

Sisukkaan Stinan tarina alkaa marraskuussa 1965 kahdenlaisilla supistuksilla: Suomen valtio yrittää supistaa kauppataseen vajetta, mutta kivuliamamat supistukset työntävät tyttölast Raakel Sandelsströmin kohdusta Kätilöopistolla.
Napatanssijääidin ja komean Göranin kuopus joutuu koetukselle. Vanhempien liitto hajoaa ja isä muuttaa Ruotsiin. Äiti pääsee elokuva-avustajaksi, mutta viina maistuu ja mieli järkkyy. Vä violentainen isäpuoli hakkaa tyttöä, koska tällä on isänsä silmät. 11-vuotias Stina karkaa ja elää kaduilla varastan ruokansa. Ilmaa-mummon hoivissa elämä helpottuu hetkeksi, mutta pian Stina joutuu mielestään vankilakotiin - parempaan paikkaan, Kassikaaren lastenkotiin.
Pakoamatta oikeaksi aikuiseksi kasvan Stina. Kahden ystävättäränsä kanssa syntyy elämän ja vapautumisen jännittävä kilpailu pituudesta. Rehvakkaista mustien silmien katseista huolimatta, muutenkin häijyä pilkkaa ei säästetä. Unelmien kesässä, sielun temmellyskentillä, istutaan laiturilla ja paljastetaan jäätävä mätälaikka mättäillä Tenholan Kovikin, Stinan isänisän maatilalla. Matka jatkuu etsien rakkautta ja hellyyttä vastaanottavaisista käsivarsista.

Miehisten vaellusriitanoiden iskiijä Arto Paasilinna yllättää: päähenkilönä on nuori tyttö, jonka kohtaloon nuoruuden monen monituiset mishalmat iskevät, niin hyvässä kuin pahassa. Unohtumaton romaani ihmisestä, jonka huumori lämmittää vaikka annetut eväät eivät paljon perheessä paina.

Esittely

Sisukkaan Stinan elämäntarina alkaa marraskuussa 1965 kahdenlaisilla supistuksilla: Suomen valtio yrittää supistaa kauppataseen vajetta, mutta kivuliaammat supistukset työntävät tyttölasta Raakel Sandelströmin kohdusta Kätilöopistolla.

Napatanssijaäidin ja komean Göran-isän kuopuksen elämän eväät eivät ole kehuttavat. Vanhempien liitto hajoaa ja isä muuttaa Ruotsiin. Äiti pääsee jopa elokuva-avustajaksi, mutta sortuu ryyppykierteeseen ja nai väkivaltaisen miehen. Isäpuoli hakkaa tyttöä, koska tällä on isänsä vihreät silmät. 11-vuotias Stina karkaa kotoa, elää kadulla ja varastaa ruokansa. Paremmin alkaa sujua, kun tyttö pääsee Hilmamummonsa hoiviin. Mutta mummo kuolee ja Stina joutuu Kaskisaaren lastenkotiin, joka on tytön mielestä vankilaa pahempi paikka.

Pakomatka alkaa juhannuksen aikaan, kun Stina liukuu kahden ystävättärensä kanssa lakanaköyttä pitkin vapauteen. Keskenkasvuisten mutta neuvokkaiden karkulaisten vaiheikas matka vie läpi vehreän läntisen Uudenmaan. Poliisipartiot, lastenkodin johto ja lähes sata varusmiestä jahtaavat pakolaisia, joiden päämääränä on Tenholan Kovik. Siellä sijaitsee Stinan isänpuoleisen suvun kesäpaikka, jossa Göranilla on tapana viettää lomiaan.

Jämerän miehisten vaellustarinoiden iskijä Arto Paasilinna yllättää: päähenkilö on nuori tyttö, jonka kohtaloon punoutuu monenmoisten miesten joukko, niin hyvässä kuin pahassa. Leppeä kesäaurinko ja huumorin lämpö valaisevat ankeimpiakin hetkiä ja antavat lupauksen paremmasta.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäArto Paasilinna
Teoksen nimiNeitosten karkuretki
SKUP-NEIT-318172
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja