Asta Ikonen : Kettukuja vaarassa

Alkaen 3,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KETT-044232
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Asta Ikosen "Kettukuja vaarassa" tempaa mukaansa, kun Kaisun värikäs uusperhe ja koko naapurusto joutuvat puolustamaan kotikatuaan lentokenttähanketta vastaan.

Kenelle: 9–12-vuotiaille lapsille ja varhaisnuorille

Kaisun uusiosuurperhe – eläinlääkäri-äiti, poliisi-isäpuoli ja iso siskokatr as – on taas täydessä vauhdissa!

Kettukujalaisia kuohuttaa yllättävä uutinen: lähistölle on suunnitteilla pienlentokenttä, joka pyyhkisi Kettukujan ja muutamien muiden lähikatujen omakotitalot tieltään. Kulmakunnan asukkaat, Kaisun äiti etunenässä, alkavat vastustaa hanketta mielenosoituksin ja banderollein, ja Kaisukin pistää lusikkansa soppaan vetoamalla valtakunnan päättäjiin. Hän on nimittäin edustanut farkkutyttöik ikonia ja saanut tästä hyvästä hiukan mallinhohtim ama eräällä messuilla, missä presidenttikin vieraili. Kaisun bestis Maiju maustui siinä aikaa plastiikkikumppaniksi, ja Kaisukin vaihtaa ihastuksenkohdetta: lähipizzeriassa on kesätöissä hurmaava opiskelijapoika, jonka paistoksia Kaisu käy pistelemässä poskeensa mallinmittojen menettämisen uhallakin. Vai olisiko entisessä poikaystävässä Samissa sittenkin jotakin, asutaanhan sentään samalla uhanalaisella kadulla?

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäAsta Ikonen
Teoksen nimiKettukuja vaarassa
SKUP-KETT-044232
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja