Attila Csernok : Katkennut silta : Unkarin unohdettu historia
    Alkaen  15,00 €     
Varastossa
  Vain %1 jäljellä
    SKU  
P-KATK-C55DD1

Attila Csernokin Katkennut silta tarjoaa ajankohtaisen ja kriittisen näkökulman Unkarin lähihistorian kiistakysymyksiin, kansallisiin myytteihin ja historian kipupisteisiin. Teos yhdistää muistelmat, historiantutkimuksen ja pamfletin muodostaen mukaansatempaavan johdatuksen Unkarin politiikkaan ja yhteiskunnallisiin ilmiöihin.
Takakansi
Attila Csernokín kirja vie lukijansa keskelle Unkarin historian kuohuja. Ajankohtainen kirja on samalla historiantutkimus, muistelmateos ja pamfletti. Teos tarttuu Unkarin lähihistorian kipeimpiin kohtiin, joita ovat muiden muassa Trianonin rauha 1920, Unkarin rooli toisessa maailmansodassa, vuoden 1956 kansannousu, János Kádárin pitkä kausi ja järjestelmän muutos vuosina 1989–90. Muita kipeitä kysymyksiä ovat vähemmistöjen kohtelu, tulehtuneet suhteet naapurimaihin sekä nationalismin uusi nousu ja suhtautuminen Euroopan unioniin.Kansallisten myyttien vaalinta ja viholliskuvien laadinta ovat nyky-Unkarin politiikan arkipäivää. Myös äärioikeistolaiset mielipiteet ovat kestävää poliittista arameisteria. Esitetyille asenteille ja ilmiöille muokattu Kateennut silta on mukaansatempaava johdatus Unkarin lähihistoriaan ja kysymyksiin, joista Unkarissa taiteetaan peistä juuri tällä hetkellä.
Esittely
Attila Csernok on kokenut omakohtaisesti toisen maailmansodan, sitä seuranneen jälleenrakennuskauden, 50-luvun stalinistisen hallinnon, vuoden 1956 kansannousun ja kurinpalautuksen sekä 1980-luvun loppuun jatkuneen Kádárin hallintokauden. Katkennut silta tarttuu moniin Unkarin historiaa ja tulevaisuutta koskevia kipeisiin kysymyksiin. Csernokin ajankohtainen teos on sekä muistelmateos että pamfletti - kansalliset myytit kyseenalaistetaan ja syöstään jalustoiltaan.Katkennut silta on muokattu erityisesti suomalaisille lukijoille. Kirja selventää, mistä tämän päivän Unkarissa on oikein kysymys, kun kiistellään ns. kansallisen historian kipupisteistä. Näitä kipupisteitä ovat mm. Trianonin rauha 1920, Unkarin rooli toisessa maailmansodassa, vuoden 1956 kansannousu, pitkä Kádárin kausi, järjestelmän muutos 1989-90, unkarilaisten vähemmistöjen kohtelu ja tulehtuneet suhteet naapurimaihin, romanivähemmistön asema ja nationalismin uusi nousu sekä suhtautuminen Euroopan unioniin.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Attila Csernok | 
| Muut tekijät | Juha Suoristi | 
| Teoksen nimi | Katkennut silta : Unkarin unohdettu historia | 
| SKU | P-KATK-C55DD1 | 
| Avainsanat | muistelmat, historia, poliittinen historia, yhteiskuntakehitys, poliittiset liikkeet, poliittiset kriisit, yhteiskuntakritiikki, poliittinen kehitys, taloustieteilijät, nationalismi, unkarin kansannousu, historiakulttuuri, kollektiivinen muisti, historiapolitiikka | 
