Barbara Demick : Tukahdutettu kaupunki

Alkaen 20,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-TUKA-AAD63F
Katso kaikki vaihtoehdot

Raastava kuvaus Tiibetin epätoivosta ja kaupungista, josta tuli polttoitsemurhaprotestien keskus.

Ngaban kaduilla näkyvät buddhalainen perinne, Kiinan miehitys ja moderni 2000-luku. Joukko kaupunkilaisia kertoo valloituksen jäljistä: prinsessa, jonka perhe tuhottiin, munkki, jonka veli on tehnyt polttoitsemurhan, paimen josta tuli yhteisönsä historioitsija. Nuoret etsivät tulevaisuutta luostareista tai kiinalaisista kouluista.

He kaikki joutuvat valitsemaan vastarinnan ja myöntymisen välillä. Epätoivoinen vastarinta on johtanut 150 polttoitsemurhaan, vaikka Tiibetissä sekä toisen että oman hengen riistäminen on tabu.

Palkittu tekijä on aiemmin julkaissut myyntimenestyksen Suljettu maa.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäBarbara Demick
Muut tekijätTerhi Kuusisto
Muut tekijätKääntänyt: Terhi Kuusisto
Teoksen nimiTukahdutettu kaupunki
AlkuteosEat the Buddha
AvainsanatKiina, Tiibet, yhteiskuntakuvaus, historia, protestit, ihmisoikeudet
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja