Beatrice Alemagna : Harold Snipperpotin kaikkien aikojen katastrofi

Alkaen 5,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-HARO-B5ECD1
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Beatrice Alemagnan lämminhenkinen kuvakirja vie lukijan kaoottiselle ja unohtumattomalle syntymäpäivälle täynnä yllätyksiä ja eläimellistä hauskuutta. Kansainvälisesti tunnustetun tekijän ensimmäinen suomeksi ilmestynyt kirja tempaisee mukaansa värikkäillä käänteillään.

Kenelle: 3 vuotta täyttäneille lapsille.

Takakansi

On päiviä, jolloin kaikki menee pieleen. Jolloin tuntuu, että jokin suuri katastrofi vaanii nurkan takana, eikä sen jälkeen mikään enää ole entisellään. Harold Snipperpotin seitsemänvuotissyntymäpäivä on juuri tällainen päivä.

Harold Snipperpotin kaikkien aikojen katastrofi on kansainvälisesti tunnustetun lastenkirjailija ja kuvittaja Beatrice Alemanan ensimmäinen suomeksi ilmestynyt kuvakirja. Alemagna on julkaissut yli kolmekymmentä kirjaa, ja ne ovat voittaneet lukuisia palkintoja. Omien teostensa ohella hän on kuvittanut nimekkäiden kirjailijoiden kuten Antoine de Saint-Exupéryn, Roald Dahlin ja Astrid Lindgrenin tekstejä. Beatrice Alemagna asuu perheineen Pariisissa.

Esittely

Riemukas kuvakirja syntymäpäivästä, jolloin kaikki menee suurenmoisesti pieleen.

Kansainvälisesti tunnustetun ja useasti palkitun lastenkirjailija Beatrice Alemagnan ensimmäinen suomeksi julkaistava kuvakirja kertoo yksinäisestä Harold Snipperpotista, seitsemänvuotiaasta pikkupojasta, jonka vanhemmat eivät ole vielä koskaan järjestäneet hänelle kunnon syntymäpäiväjuhlia. Tänään kaikki tuo muuttuu.

On päiviä, jolloin mikään ei onnistu. Kun tuntuu, että jokin suuri katastrofi odottaa nurkan takana eikä sen jälkeen mikään ole entisensä. Harold Snipperpotin seitsenvuotissyntymäpäivä on juuri tällainen päivä. Harold unelmoi suurista juhlista täynnä vieraita ja hauskuutta, mutta hänen elämänsä on aivan toisenlaista. Vaikka Haroldin vanhemmat ovat tylsiä ja rutiinien kangistamia, tällä kertaa he päättävät pyytää apua naapurinsedältä – eikä heidän todellakaan tarvitse pettyä! Kun Haroldin ovelle ilmestyy lauma yllättäviä vieraita, juhlat saavat suorastaan eläimellisen käänteen. Tapahtumat ryöstäytyvät käsistä, eikä näiden syntymäpäivien jälkeen mikään totisesti ole ennallaan. Nämä juhlat muistaa koko kaupunki!

Italialainen lastenkirjailija ja kuvittaja Beatrice Alemagna syntyi Bolognassa vuonna 1973. Kahdeksanvuotiaana hän tiesi, että hänestä tulee kuvittaja ja kirjailija. Sen jälkeen häneltä on julkaistu yli kolmekymmentä kirjaa ympäri maailmaa, ja ne ovat voittaneet lukuisia palkintoja. Omien teostensa ohella Beatrice Alemagna on kuvittanut nimekkäiden kirjailijoiden kuten Guillaume Apollinairen, Raymond Queneaun, Aldous Huxleyn, Antoine de Saint-Exupéryn, Roald Dahlin ja Astrid Lindgrenin tekstejä. Harold Snipperpotin kaikkien aikojen katastrofi on Alemagnan ensimmäinen suomeksi ilmestynyt kuvakirja. Hän asuu Pariisissa miehensä ja kahden tyttärensä kanssa.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäBeatrice Alemagna
Muut tekijätKuvittaja: Beatrice Alemagna
Kääntänyt: Saara Pääkkönen
Kannen suunnittelu tai taide: Beatrice Alemagna ja Laura Lyytinen
Teoksen nimiHarold Snipperpotin kaikkien aikojen katastrofi
AlkuteosLe fabuleux désastre d’Harold Snipperpott
SKUP-HARO-B5ECD1
Avainsanateläimet, juhlat, katastrofit, pojat (ikäryhmät), syntymäpäivät
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja