Ben Orlin : Matematiikkaa huonoin piirroksin

53,20 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-MATE-F07417
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Discover how mathematics shapes the world around us as Ben Orlin illustrates mathematical thinking with humor and clever drawings.

Kenelle: For young adults and teens interested in mathematical thinking and accessible nonfiction.

Matematiikka liittyy jokseenkin kaikkeen ympärillämme. Lisäksi monet toisiinsa näennäisesti liittymättömät asiat voidaan ymmärtää samojen matematiikan käsitteiden ja ajattelutapojen avulla.

Matematiikan opettaja ja mestarillinen havainnollistaja Ben Orlin kuvaa ja selittää näitä yhteyksiä hauskojen tarinoiden ja tikku-ukkojen avulla. Tarinoiden ja piirrosten kautta avautuu matemaattisen ajattelun maisema, joka sisältää mm. tilastotiedettä, todennäköisyyslaskentaa, geometriaa ja matemaattista mallintamista. Jopa tieteen p-hakkerointikriisi aukeaa, kun sen selittää huonoin piirroksin.

Kirja sopii sekä matematiikkaa osaaville että matematiikkaa kammoaville. Valmistaudu oivaltamaan, miten perinnöllisyys ja pörssiromahdukset liittyvät toisiinsa.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäBen Orlin
Muut tekijätJuha Pietiläinen
Muut tekijätTranslated by: Juha Pietiläinen
Teoksen nimiMatematiikkaa huonoin piirroksin
AlkuteosMath With Bad Drawings
Avainsanatmatemaattinen ajattelu, matemaattiset ongelmat, matematiikanopettajat, matematiikka, nuoret, nuortenkirjallisuus
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja