Bengt Renander : Luovan prosessin tunteet
Luova työ kuten opinnäytteen tekeminen, omaelämäkerran kirjoittaminen, näyttelyn kokoaminen tai vaikkapa talon rakentaminen on parhaimmillaan innostavaa ja todella tyydyttävää.
Harva tietää, että luovaan työhön kuuluvat myös vaikeat tunteet kuten turhautuminen ja ahdistus. Siksi luova prosessi jää usein kesken. Tämä kirja auttaa saattamaan luovan prosessin loppuun.
Kirja esittelee kaksitoista luovan prosessin vaihetta ja niihin liittyvät tunteet. Kun tiedät mitä tarkoitusta esimerkiksi pelko tai kiukku palvelee luovassa työssä, selviät tukalan tilanteen yli.
Kun opit ymmärtämään itseäsi ja tuntemuksiasi prosessissa, pääset työssäsi pitemmälle ja syvemmälle. Silloin ymmärrät paremmin myös muita ja voit tukea heitä.
Bengt Renander on ruotsalainen kouluttaja, jolla on kokemusta elokuvan tekemisestä.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Bengt Renander |
Muut tekijät | Virpi Näsänen |
Teoksen nimi | Luovan prosessin tunteet |
Alkuteos | Himmel - helvete tur och retur |
SKU | P-LUOV-CD27F3 |
Avainsanat | tunteet, ongelmanratkaisu, prosessit, psyyke, työ, työprosessit, tutkimustoiminta, luova toiminta, kognitiivinen psykologia, ideointi |