Birgitta Ek : Manuela, intiaanityttö
5,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-MANU-1828FA

Tutustu Equadorin intiaaniyhteisöön Birgitta Ekin kuvakirjassa, jossa Manuelan ja hänen veljensä Josén elämä vuoristossa avaa näkymiä köyhyyteen ja karuun arkeen.
Kenelle: 4–8-vuotiaille lapsille
Etelä-Amerikassa sijaitsee maa nimeltä Equador. Useimmat Equadorin asukkaista ovat intiaaneja. Tämä kirja kertoo heistä ja erityisesti Manuelasta, joka veljensä Josén kanssa asuu ylhäällä vuoristossa ja jonka elämä on köyhyyden vuoksi kovin karua.
Kirjan tekijät Birgitta Ek ja Ulf Hultberg ovat pitkään oleskelleet Equadorissa. Saman maan oloja kuvaa myös heidän toinen lastenkirjansa 'Pedro, kenkänkiillottaja'.
Kirjan tekijät Birgitta Ek ja Ulf Hultberg ovat pitkään oleskelleet Equadorissa. Saman maan oloja kuvaa myös heidän toinen lastenkirjansa 'Pedro, kenkänkiillottaja'.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Birgitta Ek |
| Muut tekijät | UllaMari Kellomäki & Margareta Nordqvist ym. |
| Teoksen nimi | Manuela, intiaanityttö |
| Alkuteos | Manuela - indianflicka från bergen |
| SKU | P-MANU-1828FA |
| Avainsanat | intiaanit, yhteiskunta, kansallisuus |
