Birgitta Ek : Manuela, intiaanityttö

5,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-MANU-1828FA
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Tutustu Equadorin intiaaniyhteisöön Birgitta Ekin kuvakirjassa, jossa Manuelan ja hänen veljensä Josén elämä vuoristossa avaa näkymiä köyhyyteen ja karuun arkeen.

Kenelle: 4–8-vuotiaille lapsille

Etelä-Amerikassa sijaitsee maa nimeltä Equador. Useimmat Equadorin asukkaista ovat intiaaneja. Tämä kirja kertoo heistä ja erityisesti Manuelasta, joka veljensä Josén kanssa asuu ylhäällä vuoristossa ja jonka elämä on köyhyyden vuoksi kovin karua.

Kirjan tekijät Birgitta Ek ja Ulf Hultberg ovat pitkään oleskelleet Equadorissa. Saman maan oloja kuvaa myös heidän toinen lastenkirjansa 'Pedro, kenkänkiillottaja'.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäBirgitta Ek
Muut tekijätUllaMari Kellomäki & Margareta Nordqvist ym.
Teoksen nimiManuela, intiaanityttö
AlkuteosManuela - indianflicka från bergen
SKUP-MANU-1828FA
Avainsanatintiaanit, yhteiskunta, kansallisuus
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja