Boris Vian : Päivien kuohu : Romaani

Alkaen 31,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-PAIV-9F39F2
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Boris Vianin Päivien kuohu on surrealistinen ja fantastinen kertomus rakkaudesta, nuoruuden katoamisesta ja 1940-luvun Pariisin arjesta, jossa arkinen tragedia saa omalaatuisen ja ainutlaatuisen kuvauksen.

Boris Vian (1920—1959) oli 1940-luvun lopulla eksistentialistien Montparnassen kuningaskunnan johtavia hahmoja. Päivien kuohun ilmestyessä 1947 vain runoilija Raymond Queneau ja muutamat harvat oivalsivat aikamme järkyttävimmän rakkausromaanin syntyneeen. Vasta 1960-luvun alussa Ranskassa huomattiin sen ansiot, ja Päivien kuohui sai arvaamattoman menestyksen.

Päivien kuohu on arkiinen tragedia kahdesta nuoresta, Colinista ja Chloésta, joiden onnen särkee sairaus ja kuolema. Joskin tarina on tavanomainen, on Vianin tapa kertoa sitäkin omalaatuisempi. Chloén sairastuessa kuihtuu ympäristö hänen mukanaan. Huone muuttuu, loisto katoaa, kaikki surkastuu. Teos on samalla myös satiiri 1940-luvun Pariisista, jossa Jean-Paul Sartre (kirjan Jean-Sol Partre) vaikuttaa profeettana opetustlatensa keskuudessa. Se on kirja kaikille Pariisin siltojen ja kahviloiden ystäville. Se on surrealistinen ja fantastinen kertomus rakkaudesta ja nuoruuden katoamisen tragediasta.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäBoris Vian
Muut tekijätLeena Kirstinä
Teoksen nimiPäivien kuohu : Romaani
AlkuteosL*écume des jours
SKUP-PAIV-9F39F2
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja