Brian Callison : Kirottujen laiva

Alkaen 5,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KIRO-BE4029
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Brian Callisonin "Kirottujen laiva" tarjoaa hyytävän otoksen merellä piilevästä vaarasta ja mystisistä katoamisista, joissa kukaan ei ole turvassa edes omalta mieleltään.

Taas laiva kadonnut. Selittämättömästi. Iskikö siihen sama kohtalo kuin rahtilaiva Aurigaan Itämerellä…

Auriga oli aivan tavallinen rahtilaiva matkalla Helsingistä Englantiin. Miehistökin oli tavallinen — mitä nyt pääkokki Holmquistilla oli omia omituisuuksiaan, tai pari kuumapäistä kaveria piti kiukkua Helsingissä tapaamansa vaalean Olgan vuoksi. Kaikki sujui kuitenkin mukavasti, kunnes kokki joutui vaikeuksiin muonavaraston kanssa ja valmisti miehistölle skandaalisen erikoisruokanaan.

Siitä hetkestä kaikki oli kuin hullujenhuoneessa. Kukaan ei tiennyt mistä se tuli — raivoisa pahoinvointi, harhanäyt, tajuttomuus. Joku uskoi ohittaneensa taudin, pelastuneensa. Se oli harhaluuloa. Kukaan ei voinut olla varma toisista, ei edes itsestään. Hulluus oli tullut laivaan, eikä sen tuhovoimalla ollut rajaa.

Callisonin romaanissa on pelottavinta, että sen kuvaama tapahtumaketju on mahdollinen. Piileekö siinä eräs selitys laivojen mystisiin katoamisiin merillä?

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäBrian Callison
Muut tekijätJuhani Pietiläinen
Teoksen nimiKirottujen laiva
AlkuteosThe Auriga Madness
SKUP-KIRO-BE4029
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja