Bryce Courtenay : Yksi kaikkia vastaan
Alkaen 4,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-YKSI-0262E7

Bryce Courtenayn "Yksi kaikkia vastaan" vie lukijan Etelä-Afrikan toisen maailmansodan aikaisiin vuosiin ja seuraa englantilaispojan kasvutarinaa rasismin ja sorron keskellä.
Eksoottinen, jännittävä, liikuttava tarina pienen englantilaispojan elämästä Etelä-Afrikassa toisen maailmansodan kauhuvina vuosina. Kirjan sankari, Peekay, on vasta viisivuotias, kun hänet lähetetään kauas pois turvallisesta lapsuuden kodistaan sisäoppilaitokseen, jossa koulukiusa, missään hän ainoana englantilaisena joutuu rasistisen lumouksia allev olevan afrikkalaispoikien sielämiatömän simputuksen kohteeksi. Tästä alkaa tarina, joka vie lukijan suoraan Afrikan syvyyden, rasismin ja sorron maailmaan, mutta myös sieltä salpaavan kauneuden maailmaan. Peekay on lahjakas poika, ja saamme seurata hänen tietään kohti aikuisuutta ja unelmaa, joka tarttuu keskelle toisen toista muovaamia mauristumattomia yhteisöjä, joissa afrikkalainen ihminen, niin valkoinen kuin mustakin, kamppailee itsenäisyyden, persoonallisuuden ja elämänoikeuden puolesta. Kaikkialla se tunnetut armottomina, mutta silti intohimoisina ja inhimillisinä sen maaperän alkuasukkaina. Peekayn tie on taistelu sekä kiinnityksestä pikkupojaksi itsestään tietoiseksi nuorukaiseksi että siirtymiseksi, mustien oikeuksien puolesta taistelevaksi sankariksi, mutta kanonipoikaenkeliksi*, on uskomaton sankaritarina. Läsnä on kaikki se, mitä ihminen pelkää, toivoo ja rakastaa – mutta aurinko on kuumempi räjähdysalttiin Afrikan taivaan alla.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Bryce Courtenay |
| Muut tekijät | Hilkka Pekkanen |
| Teoksen nimi | Yksi kaikkia vastaan |
| Alkuteos | The power of one |
| SKU | P-YKSI-0262E7 |
