Camilla Davidsson : Viikunapuun varjossa

Alkaen 25,30 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-VIIK-D75A62
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Camilla Davidssonin Viikunapuun varjossa on lämminhenkinen feelgood-romaani, joka kuvaa elämän uudelleenrakentamista, itsensä löytämistä ja rohkeutta muutoksessa. Kirja vie lukijan Gotlannin idyllisiin maisemiin ja herkullisesti elämän käännekohtiin.

Kenelle: Aikuisille, jotka pitävät viihteellisestä nykykirjallisuudesta ja maalaisromantiikasta.

Takakansi

Lämminhenkinen romaani menetyksestä, rakkaudesta ja elämän rakentamisesta uudelleen

Susanne on omistanut perheelleen koko elämänsä, mutta nyt aikuiset tyttäret Sofia ja Lovisa elävät omaa elämäänsä ja aviomies Lars on yllättäen jättänyt hänet nuoremman naisen takia. Susanne joutuu luomaan itselleen kokonaan uuden elämän. Ensin pitää löytää asunto, sitten uusi työpaikka, ja jonnekin on hävitettävä perheen kodin irtaimisto. Gotlannin idyllisessä kolkassa on vanha maalikauppa, perintö, jonka Susanne aikoi myydä mutta joka toimii nyt väliaikaisena varastona huonekaluille ja muille tavaroille. Saaren rauhassa ja hiljaisuudessa hän selvittää ajatuksiaan ja kerää voimia avioeron jälkeen. Kun kuvioihin ilmestyy komea mutta röyhkeä naapuri, käynnistyy tapahtumaketju, joka palauttaa Susannen elämänhalun. Mutta uskaltaako hän sanoa kyllä kaikelle uudelle? Viikunanpuun varjossa on itsenäinen jatko-osa menestysromaanille Pikkuinen unelmien kaksio. Se on lempeä kuvaus elämän yllätyksellisyydestä, toipumisesta ja rohkeudesta puolustaa itseään ja sitä, mihin uskoo.

Esittely

Lämmin kuvaus elämän rakentamisesta uudelleen. Viikunapuun varjossa on itsenäinen jatko-osa menestysromaanille Pikkuinen unelmien kaksio.

Susanne on omistanut perheelleen koko elämänsä, mutta nyt aikuiset tyttäret Sofia ja Lovisa ovat vieraantuneet ja aviomies Lars on yhtäkkiä jättänyt hänet nuoremman naisen takia. Susanne joutuu luomaan itselleen kokonaan uuden elämän. Ensin pitää löytää asunto, sitten uusi työpaikka, ja jonnekin on hävitettävä perheen huvilan taloustavarat.

Onneksi Gotlannin nurkassa on vanha maitokauppa, perintö, jonka Susanne aikoi myydä mutta joka toimii nyt väliaikaisena varastona huonekaluille ja laitteille. Kesäpaikan rauhassa ja hiljaisuudessa hän selvittää ajatuksiaan ja kerää voimia avioeron jälkeen. Kun komea mutta röyhkeä naapuri ilmestyy paikalle ja haluaa ostaa kirjan, käynnistyy tapahtumaketju, joka nostaa Susannen takaisin elämään. Uskaltaako hän sanoa kyllä kaikelle uudelle?

Laadukasta viihdettä kirjoittava Camilla Davidsson on yksi Ruotsin menestyneimmistä feelgood-kirjailijoista. Hänen kirjojaan on myyty Ruotsissa jo puoli miljoonaa kappaletta.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäCamilla Davidsson
Muut tekijätTranslated by: Sirpa Parviainen
Teoksen nimiViikunapuun varjossa
AlkuteosI fikonträdets skugga
SKUP-VIIK-D75A62
AvainsanatRuotsi, Gotlanti, feelgood, käännetty kaunokirjallisuus, lukuromaani, ihmissuhteet, rakkaus, elämänmuutos, väsymys ja uupumus, toivo, unelmat, avioero, uusi rakkaus, rakastuminen, rohkeus, kirpputorit, hurmaava, innostava, äitiys, itsetutkiskelu, maalaisromantiikka, nykykirjallisuus, onnellisuus
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja