Camilla Grebe : Horros

Camilla Greben Horros pureutuu jännityskirjallisuuden syvään ytimeen tarjoten kylmäävän kuvauksen rakkaudesta ja selviytymisestä synkissä oloissa.
Uusi rikosromaani Pohjoismaiden parhaan dekkarin 2018 kirjoittajalta.
18-vuotias Samuel päättää paeta huumepomo Igoria pilattuaan huumediilin Tukholmassa. Hänen silmiinsä osuu työpaikkailmoitus: saaristossa asuva perhe etsii avustajaa pojalleen, jolla on aivovamma.
Samuel saa työn. Mutta muutoin mikään ei mene suunnitelmien mukaan, kun hän muuttaa kiinnostavan Rakelin ja tämän pojan Jonaksen avuksi syrjäiseen merenrantataloon. Asiat tekee entistä vaikeammaksi se, että Samuelin äiti, Vapaakirkkoon kuuluva Pernilla, aikoo väkipakolla auttaa poikaansa saamaan elämän raiteilleen.
Kun perhetragedian piinaama rikostutkija Manfred Olsson hakee kahta huumerikosta tutkiessaan apua profiloija Hanne Lagerlind-Schöniltä, hänen, Samuelin ja Pernillan tiet risteävät.
Horros on itsenäinen jatko-osa Lemmikille ja Kun jää pettää alta -kirjalle. Se on piinaavan pelottava kertomus itsekeskeisyyden leimaamasta ajasta mutta myös kuvaus rakkaudesta, joka päihittää pimeät voimat.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Camilla Grebe |
Muut tekijät | Sari Kumpulainen |
Muut tekijät | Translated by: Sari Kumpulainen |
Teoksen nimi | Horros |
Alkuteos | Dvalan |
SKU | P-HORR-4E8E1C |
Avainsanat | palkittua kirjallisuutta, arvostelumenestykset, jännitys, rikosdraama, dekkarit |