Harriet Alfons & Sven Alfons : Carl Larsson : Onnellinen elämä

Alkaen 10,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-ONNE-E9E131
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Harriet ja Sven Alfonsin teoksessa tutustutaan Carl Larssonin värikkääseen elämään ja taiteeseen, joka on lumonnut yleisöjä ympäri maailmaa. Elämäkerrallinen kuvateos avaa näkymiä sekä Larssonin taiteeseen että hänen omiin kirjoituksiinsa, tuoden esiin taiteilijan ilon, haasteet ja perhe-elämän moninaisuuden.

Carl Larssonin taide on kokenut renessanssin kaikkialla maailmassa. Hänen maalauksiensa elämäniloisten tunnelma herättää nostalgisia mielikuvia huolettomista hetkistä suuren ja onnellisen perheen elämässä. Ja omien sanojensa mukaan Carl Larsson olikin onnellinen ihminen. – Ole onnellinen, ole iloinen, kuului hänen elämänohjeensa, jota hän tarjosi kirjeessään August Strindbergillekin. Mutta minkälainen ihminen oli tämä taiteilija ja taidemaalari pohjimmiltaan? Oliko hänen elämänsä aina täynnä myrskyjä ja iloa? Todellisuudessa Carl Larsson oli köyhästä perheestä ja hänellä oli vaikea lapsuus. Kesti kauan ennen kuin maalauksen ansaitsema menestys saavutti hänet. Työtä ja suuria uhrauksia – kuten hänellä itsellään oli tapana sanoa myöhemmin – tarvittiin paljon ennen kuin hänen suhdettaan "Sydäntalven uhri" ei aikanaan saanut tunnustusta osakseen. Usein Carl Larssonin maalateessa olivat myös sairaus ja kuolema perheessä läsnä, vaikka tämä maailmankuulu taiteilija perheineen kaikesta päätellen eli erittäin harmonista elämää.

Tämän laajan elämäkerrallisen kuvateoksen aineisto on koottu Carl Larssonin maalauksista ja luonnoksista, tekstit hänen omasta kirjoituksestaan. Larsson oli myös taitava kynänkäyttäjä. Hän kirjoitti kuvatekstejä ja lehtikirjoituksia ja hänen kirjeenvaihtonsa oli laaja. Lisäksi taiteilijan kuoleman jälkeen julkaistut muistelmateokset "Minä" kertovat paljon kiinnostavia detaljitietoa, avartavat aikakuvaa, selvittävät hänen ajatus- ja elämäntapaansa sekä asettavat hänen värikkään elämäntarinansa taustat sille vivahteikkuudelle ja valovoimaisuudelle, jota Carl Larssonin maalauksissa vielä tänäkin päivänä valloittaa katsojan mielen.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäHarriet Alfons & Sven Alfons
Muut tekijätKyllikki Villa & Harriet Alfonsym.
Teoksen nimiCarl Larsson : Onnellinen elämä
AlkuteosCarl Larsson skildrad av honom själv
SKUP-ONNE-E9E131
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja