Carol Wilson : Lakritsi- ja salmiakkikeittokirja

Alkaen 12,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-LAKR-F65AF6
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Lakritsi- ja salmiakin ainutlaatuinen maku pääsee monipuolisesti oikeuksiinsa ruoanlaitossa ja leivonnassa Carol Wilsonin opastuksella. Kirjan resepteillä löydät uusia tapoja hyödyntää mustaa herkkua niin makeissa kuin suolaisissakin ruoissa.

Takakansi

Lakritsi- ja salmiakkifanien toivekirja opastaa, miten monella tavalla mustaa herkkua voi keittiössä käyttää: makeana, suolaisena, suklaan kera ja mausteena ruoanlaitossa ja leipomisessa.
Lakritsin yrittämätön maku tuo ainutlaatuisen lisän niin makeisiin kuin suolaisiin ruokiin:
Kirjan resepteillä syntyvät mm. upea lakritsi-juustokakku, lakritsikreemillä kuorrutetut suklaamuffinit, lakritsi-macaron-leivokset ja lakritsibrowniet.
Kokeile vaikka lakritsiglaseerattua kanaa tai porsaanpaistia. Glaseerauskastike korostaa lihan makua ja tekee pinnasta herkullisen rapean.
Lakritsi ja salmiakki toimivat mahtavina mausteina myös salaattikastikkeessa, juomissa ja säilykkeissä.
Juurten, pötköjen, jauheen, uutteeiden ja siirapin käyttöä kannattaa kokeilla - ne kaikki antavat ruolle hienostuneen, selvästi erottuvan maun.

JOS RAKASTAT LAKRITSIA ja SALMIAKKIA
RAKASTUT TÄMÄN KIRJAN RESEPTEIHIN.

Esittely

Lakritsi- ja salmiakkifanien toivekirja opastaa, miten monella tavalla mustaa herkkua voi keittiössä käyttää: makeana, suolaisena, suklaan kera ja mausteena ruoanlaitossa ja leipomisessa. Lakritsi on paljon muutakin kuin makea herkku. Sen omintakeinen maku tuo ainutlaatuisen lisän niin makeisiin kuin suolaisiinkin ruokiin. Lakritsijuurten, -pötköjen, -jauheen, -uutteiden ja -siirapin käyttöä kannattaa kokeilla keittiössä - ne kaikki antavat ruoalle hienovaraisen, selvästi erottuvan maun.

Kokeile vaikka lakritsiglaseerattua kanaa tai porsaanpaistia. Glaseerauskastike korostaa lihan makua ja tekee pinnasta herkullisen rapean.Lakritsi ja salmiakki toimivat mahtavina mausteina myös salaatinkastikkeessa, juomissa ja säilykkeissä.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäCarol Wilson
Muut tekijätAnna Maija Luomi & Nicki Dowey
Muut tekijätValokuvat: Nicki Dowey
Kääntänyt: Anna Maija Luomi
Teoksen nimiLakritsi- ja salmiakkikeittokirja
AlkuteosLiquorice
SKUP-LAKR-F65AF6
Avainsanatruokakulttuuri, lakritsi, salmiakki
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja