Celeste Ng : Kadonneet sydämemme
12,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KADO-181F14

Celeste Ngin Kadonneet sydämemme käsittelee äidin ja pojan välistä rikkumatonta rakkautta yhteiskunnassa, jossa pelko ja sensuuri varjostavat arkea. Romaani tarjoaa voimakkaan kuvaelman kriisin, syrjinnän ja vastarinnan keskeltä.
Takakansi
"Vaikuttava ja häikäisevä" - VoguePian äidin lähdön jälkeen Bird oli löytänyt bussin istuimen ja seinän välistä raosta paperilapun, ohuen kuin kuolleen perhosen siipi. Yhden kymmenistä. Isä oli napannut sen hänen kädestään, rutistanut sen ja heittänyt lattialle. Älä poimi roskia, Noah, hän oli sanonut. Mutta Bird oli jo lukenut lapun yläreunaan kirjoitetut sanat: KAIKKI KADONNEET SYDÄMEMME.
Polttavan ajankohtainen ja hätkähdyttävä romaani äidin ja pojan välisestä murtumattomasta rakkaudesta yhteiskunnassa, jota hallitsee pelko ja viha.
"Tämä romaani särkee sydämen mutta valaa lukijaansa rohkeutta." - Mail on Sunday
Esittely
Polttavan ajankohtainen ja hätkähdyttävä romaani äidin ja pojan välisestä murtamattomasta rakkaudesta yhteiskunnassa, jota hallitsee pelko ja vihaKaksitoistavuotiaan Birdin äiti Margaret, kiinalaisamerikkalainen runoilija, jätti perheensä kolme vuotta sitten. Bird ei tiedä, mitä äidille tapahtui tai miksi hän lähti.
Taloudelliseen epävarmuuteen ja väkivaltaisuuksiin on tarjottu ratkaisuksi "amerikkalaisen kulttuurin säilyttäviä" lakeja. Aasialaistaustaisia vainotaan, ja kirjastoista on poistettu epäisänmaalliset kirjat – myös Birdin äidin teokset.
Arvoituksellisen kirjeen avulla Bird pääsee äitinsä jäljille ja löytää maanalaisen kirjastonhoitajien verkoston. Raportit pakkosiirrettyjen lasten kohtaloista vievät Birdin kohti vastarintaa, joka kylvää siementä muutokselle.
”Ng tunnetaan perheisiin, etnisyyteen ja ihmissuhteisiin pureutuvana kirjailijana. Nyt hän nostaa riman uudelle tasolle tarinassa, jonka intensiivisyyttä kasvattavat poliisiväkivalta, poliittiset protestit, kirjojen kieltäminen ja ihmisten syrjintä. Ngin kaunis mutta hyytävä romaani resonoi Margaret Atwoodin ja Orjattaresi-romaanin fanien keskuudessa.” – Library Journal
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Celeste Ng |
| Muut tekijät | Taina Helkamo |
| Muut tekijät | Translated by: Taina Helkamo |
| Teoksen nimi | Kadonneet sydämemme |
| Alkuteos | Our missing hearts |
| SKU | P-KADO-181F14 |
| Avainsanat | kirjeet, äidit, sensuuri, kirjat, taloudelliset kriisit, rasismi, kirjastonhoitajat, nationalismi, katoaminen, pojat (ikäryhmät), protestiliikkeet, amerikanaasialaiset |
