Charles Perrault : Hanhiemon satuja (näköispainos)

20,80 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-HANH-0AB628
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Hanhiemon satuja (näköispainos) tarjoaa Charles Perrault’n rakastetuimpia kansansatuihin perustuvia tarinoita alkuperäisessä Tyyni Haapanen-Tallgrenin suomennoksessa ja Gustav Dorén upein kuvituksin.

Kenelle: Sopii sadun ystäville ja perinteisten kansansatujen tuntijoille.

Charles Perrault'n kokomia vanhoihin kansansatuihin ja -tarinoihin perustuvia lastensatuja Tyyni Haapanen-Tallgrenin ensimmäisenä suomennoksena vuodelta 1922. Kuvituksen on tehnyt Gustav Doré. Kokoelmassa ovat mukana mm. "Punahilkka", "Saapasjalka-kissa", "Peukaloinen", "Tuhkimo" ja "Aasinnahka".

Ranskalainen Charles Perrault (1628-1703) oli aikansa johtavia intellektuelleja ja mm. Académie françaisen jäsen. Alunperin hänen poikansa Pierren nimissä julkaistu satukirjanen Histoires ou contes du temps passé, avec des moralités: Contes de ma mére l’Oye, eli Hanhiemon satuja jäi hänen teoksistaan ainoana elämään.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäCharles Perrault
Muut tekijätTyyni Haapanen-Tallgren & Gustave Dore
Muut tekijätIllustrated by: Gustave Dore
Translated by: Tyyni Haapanen-Tallgren
Teoksen nimiHanhiemon satuja (näköispainos)
SKUP-HANH-0AB628
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja