Chimamanda Ngozi Adichie : Purppuranpunainen hibiskus

Alkaen 6,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
2110330
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Chimamanda Ngozi Adichien valloittavan tarinankerronnan siivittämä romaani maalaa värikylläisen ja syvältä koskettavan kuvan nuoren tytön kasvusta ristiriitojen repimässä Nigeriassa.

Valloittavan tarinankertojan värikylläinen kuvaus nuoren tytön kasvusta ristiriitojen repimässä Nigeriassa

15-vuotias Kambili Achike ja hänen veljensä Jaja elävät yltäkylläistä mutta onnetonta elämää ankaran uskonnollisen isän varjossa. Alistava Papa on maailman silmissä kunnioitettu vapaustaistelija, mutta kotona väkivallan varjo on jatkuvasti läsnä.

Kambilin elämä mullistuu, kun yliopistossa opettava, vapaamielinen Ifeoma-täti kutsuu nuoret luokseen toiseen kaupunkiin. Tädin puutarhassa kukkivat aistilliset, purppuranpunaiset hibiskukset, ja yhtäkkiä koko maailma on täynnä ääntä, iloa ja tunteita, jollaisia Kambili ei ole koskaan uskaltanut edes kuvitella.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäChimamanda Ngozi Adichie
Muut tekijätKristiina Savikurki
Teoksen nimiPurppuranpunainen hibiskus
SijaintiPaikallisvarasto Lähetetään seuraavana arkipäivänä
KustantajaOtava
Painovuosi2011
Painos1
SidontaNidottu (pehmeäkantinen)
Sivumäärä328
AlkuteosPurple hibiscus
Kielisuomi
SarjaSeven
ISBN9789511252559
KuntoHyvä + (K3+)
MuutaHieman kulumaa kansissa, selkämyksessä hieman vinoutta
SKU2110330
Korkeus (mm)180
Syvyys (mm)118
Paksuus (mm)23
Paino (g)212
VerokantaALV 13,5 %
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja