Kattava teos maailman aseista Kirja esittelee 100 asetta, jotka ovat olleet vallankumouksellisia sodankäynnin välineitä ja jotka ovat muovanneet maailmaa ja sodankäynnin tapoja. Mukana on aseita eri puolilta maailmaa aina samurai-miekasta käsikranaattiin, Spitfire-hävittäjään ja kalanikoviin. Kauttaaltaan kuvitettu teos esittelee kaikki erilaiset asetyypit - niiden kirjo ulottuu kirveistä panssarivaunuihin, merimiinoihin ja miehittämättömiin lentokoneisiin.
Aseiden toimintaperiaatteiden sekä etujen ja haittojen lisäksi teos kuvaa, kuinka kyseinen ase on vaikuttanut sotataktiikkaan, miten se on muuttanut sodankäynnin luonnetta ja millaiset vaikutukset sillä on ollut historian kulkuun.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Chris McNab |
Muut tekijät | Kari Koski |
Teoksen nimi | Sata asetta joilla tehtiin historiaa |
Alkuteos | A history of the world in 100 weapons |