Christer Karnila : Kunniamerkit

Alkaen 18,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KUNN-C85B8C
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Christer Karnilan teos 'Kunniamerkit' esittelee kattavasti kunniamerkkien ja ansiomerkkien historiaa ja käyttöä Suomessa sekä tarkastelee myös ulkomaisten ritarikuntien merkkejä. Kirja tarjoaa ajantasaisen katsauksen alan kehitykseen ja merkkeihin, joiden historia kytkeytyy läheisesti Suomen menneisyyteen.

Christer Kärnla julkaisi vuonna 1991 yhdessä Lauri Jäntin kanssa teoksen Kunniamerkit ja niiden käyttö. Sen jälkeen alalla on tapahtunut niin paljon uusia asioita, että tälle entistä laajemmankin kunniamerkkejä esittelevälle teokselle on tarvetta.
Esimerkiksi kiiltatoiminnan hyväksi tehdyille töille on perustettu toistakymmentä ansio- tai kiiltaristia. Miinanraivaustoissa vuosina 1944-52 mukana olleille on myönnetty oma virallinen tunnusmitali; samoin uusia ovat Kadettikunnan ja Liikennetuovan ansiomitalit.
Kunniamerkit käsittelee laajemminkin sekä ritarikuntien historiaa että ulkomaisten ritarikuntien merkkejä. Myös keisarillisen Venäjän kunniamerkit ovat kirjassa mukana, koska niiden historia liittyy läheisesti maamme omaan historiaan.
Ne suomalaiset kunniamerkkien nauhavatit, jotka eivät esiinny värikuvina, on koottu nauhavärikarttaan.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäChrister Karnila
Teoksen nimiKunniamerkit
SKUP-KUNN-C85B8C
Avainsanatmitalit, kunniamerkit, ansiomerkit
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja