Christian Rönnbacka : Rafael

Alkaen 10,90 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-RAFA-AD8535
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Christian Rönnbackan huippusuositussa Hautalehto-sarjassa Porvoon katukuva muuttuu vaaralliseksi nuorisorikollisuuden kurimuksessa. Komisario Hautalehto ja hänen tiiminsä joutuvat nopeatempoiseen ja armottomaan koston kierteeseen.

Takakansi

Nuorten tekemien katuryöstöjen aalto on levinnyt pääkaupunkiseudulta Porvoon alueelle. Kuusitoistavuotias Sebastian on yksi ryöstöjengien silmätikuksi joutuneista. Vastaikään paikkakunnalle muuttaneella nuorella ei ole kavereita, ja hänen on pärjättävä yksin, kunnes eräänä päivänä väkivaltatilanteeseen Sebastianin avuksi ilmaantuu tuntematon avun tarjoaja.

Huippusuositun Hautalehto-dekkarisarjan kahdennessatoista osassa komisario Hautalehdolle tutkimusryhmineen tulee piinaa ja paine päästä nopeasti rikollisten jäljille armottomassa koston kierteessä, joka näyttää kahmaisevan nuoren toisensa jälkeen kuolemaan.

Esittely

Pelolla on pedon silmät.

Christian Rönnbackan huippusuositun Hautalehto-dekkarisarjan kahdennessatoista osassa Rafael nuoret rikolliset terrorisoivat Porvoota.

Nuorten tekemien katuryöstöjen aalto on levinnyt pääkaupunkiseudulta komisario Antti Hautalehdon kotikaupungin alueelle. Kuusitoistavuotias Sebastian on yksi ryöstelijäjengin silmätikuksi joutuneista. Vastikään paikkakunnalle muuttaneella nuorella ei ole kavereita, ja hänen on pärjättävä yksin, kunnes eräänä päivänä väkivaltatilanteeseen Sebastianin avuksi ilmaantuu tuntematon avun tarjoaja.

Pian miljoonan kirjan myyntiä hipovan dekkaristi Christian Rönnbackan kahdennessatoista Hautalehto-romaanissa tuttu porvoolaiskomisario tutkimusryhmineen joutuu piinaavaan paineeseen. Rikollisten jäljille on päästävä nopeasti armottomassa koston kierteessä, joka näyttää kahmaisevan nuoren toisensa jälkeen kuolemaan.

Christian Rönnbacka (s. 1969) on poliisitaustainen kirjailija ja seikkailija. Luonnon rauhassa viihtyvä Rönnbacka toimii myös tislaamon osakkaana. Suositut Hautalehto-dekkarit ovat löytäneet jännityksennälkäisen yleisönsä, ja äänikirjojen kuuntelijat ovat valinneet Rönnbackan BookBeatin vuoden kotimaiseksi dekkaristiksi useampana vuotena. Hautalehto-kirjojen pohjalta on tehty myös tv-sarja, jonka toinen tuotantokausi Hautalehto: Rakennus 31 alkoi helmikuussa 2024. Lisäksi Rönnbacka kirjoittaa Henna Björk -dekkarisarjaa, jossa sukelletaan kansainvälisen rikollisuuden syövereihin.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäChristian Rönnbacka
Muut tekijätCover design or artwork by: Kristiina Kaksonen
Teoksen nimiRafael
SKUP-RAFA-AD8535
Avainsanatkatuväkivalta, nuorisorikollisuus, nuoret, jengit, rikostutkijat, porvoo
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja