Christine Nöstlinger : Muurahaiskarhun nenä

Alkaen 10,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-MUUR-030A92
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Vauhdikas ja hilpeä romaani 12-vuotiaasta Thesisistä kertoo siitä, miten nuori oppii hyväksymään oman peilikuvansa ja löytää itsensä ulkonäköpaineiden keskellä.

Kenelle: 8–12-vuotiaille tytöille

Vauhdikas, hilpeä tarina 12-vuotiaasta Thesisistä ja Thesin nenästä – siitä, miten nuori ihminen oppii hyväksymään oman peilikuvansa.

Vasta koulussa Thesi huomaa olevansa ihan erilainen kuin muut. Hänellä on hiiren silmät, olematon leuka ja pitkä kyyronenä; jonka takia häntä kutsutaan muurahaiskarhuksi. Hän ei ikinä saa koulunäytelmiin prinsessaroleja, häntä ei kutsuta kotihiippojuhliin ja raitovaunussa hänen viereinen paikkansa jää tyhjäksi.

Kiltti ja ahkera Thesi on opettajien lemmikki. Ystäviä hänelle ei oikeastaan ole, vain kirjeenvaihtotoveri Axel, jolle Thesi lähettää kauniin sisarensa valokuvia muka ominaan. Todelliseen epäsuosioon Thesi joutuu, kun ei lähde mukaan äidinkielenopettajaa vastaan suunniteltuun mielenosoitukseen. Ja sitten tulee: kerrotaan, että joku Axel on käynyt häntä kyselemässä.

Pakokauhun vallassa Thesi muistaa mummonsa, jolla myös on liian suuri nenä ja liian pieni leuka. Pikkuhiljaa hän ystävystyy oman peilikuvansa kanssa - ja huomaa, ettei ulkonäkö loppujen lopuksi ole maailman tärkein asia.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäChristine Nöstlinger
Muut tekijätLeena Viljakainen
Teoksen nimiMuurahaiskarhun nenä
AlkuteosMan nennt mich Ameisenbär
SKUP-MUUR-030A92
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja