Claude Cenac : Tassut kohti seikkailua

Alkaen 5,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
0822965
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Claude Cenacin "Tassut kohti seikkailua" kuljettaa mukaansa lämminhenkiseen eläintarinaan, jossa koiralle avautuu jännittävä matka Pariisin kujilta Välimeren rannalle.

Kenelle: 6–12-vuotiaille seikkailun ja eläintarinoiden ystäville.

Diogenes-koira on viettänyt suuren osan elämäänsä kerjäläisukon erottamattomana toverina Pariisissa. Koleina öinä he ovat hytisseet toisiinsa painautuneina Pariisin siltojen alla, seisseet iltaisin almua pyytelämässä ravintoloiden ovilla ja leivänkantikkaan ja makkaranpätkän on jaettu toverillisesti tasan. Mutta sitten tulee isku: Clodomir-ukko joutuu sairaalaan, ja pikku koira jää vaille isäntää. Tästä alkaa suuri seikkailu, joka vie Diogenesen Välimeren rannalle uuteen kotiin pienen lystikkään Marie-Jon ja Henri-pojan toveriksi. Ja lopulta se saa takaisin myös vanhan ystävänsä Clodomirin.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäClaude Cenac
Muut tekijätMarja Makkonen & F Dudal
Teoksen nimiTassut kohti seikkailua
SijaintiPaikallisvarasto Lähetetään seuraavana arkipäivänä
KustantajaWSOY
Painovuosi1973
Painos2
SidontaSidottu, kuvakannet (kovakantinen)
Sivumäärä139, (2)
AlkuteosQuatre pattes dans l'aventure
Kielisuomi
SarjaLasten toivekirjasto 34
ISBN9510058068
KuntoHyvä (K3)
MuutaHieman kulumaa kansissa, selkämyksessä hieman vinoutta
SKU0822965
Korkeus (mm)189
Syvyys (mm)127
Paksuus (mm)16
Paino (g)228
VerokantaALV 13,5 %
Avainsanateläintarinat
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja