Crane Brinton : Aatteet ja ihmiset : länsimaisen ajattelun vaiheita

Alkaen 5,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-AATT-6FD4BC
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Crane Brinton tarkastelee länsimaisen ajattelun kehityksen vaiheita asiantuntevasti ja elävästi, ammentaen laajasta tietovarastostaan ja persoonallisista anekdooteistaan.

Professori Jaakko Hintikka kirjoittaa Crane Brintonista:

Professori Crane Brintonin kirjoja lukiessani en voi olla toistamanaan mielessäni kuulematta hänen ääntään, kuvittelematta häntä sanojen puhujaksi eikä niiden kirjoittajaksi. Brintonin lukuisat historialliseset teokset – tutkimukset, oppikirjat, yleisesitykset – luovat luullakseni muillekin pian vaikutelman hyväntuulisesta, keskellästä kertojasta, joka valaisee kullonkin puheena olevaa asiaa laajasta tietovarastostaan ammentamalla luonteenomaisilla anekdooteilla ja pikkupireillä kertojasta, jollaisena minulla oli aikoinaan tilaisuus tulla Brinton läheltä tuntemaan. Suotta ei eräs hänen aamuharivalekuuennollaan kuulut Harvardin ylioppilaiden keskustelussa nimellä "breakfast with Brinton"; sekä hänen luennoissaan että hänen kirjoissaan on jotakin pöytäpuheen omaista. Jos jokin yksityiskohta kerrottaessa hieman paraneekin ja jos jokin mieliaihe saa kertojan joskus houkutelluksi hieman liian pitkään tarinaan, ei se suinkaan vähennä Brintonin kirjojen luettavuutta; ja hänen puheeksi ottamansa asiat ovat yleensä sekä keskeisiä että mielenkiintoisia.

Jaakko Hintikka

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja