Cynthia Enloe : Feminismi ja sota

31,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-FEMI-D4AEBD
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Cynthia Enloen terävä analyysi yhdistää feminismin ja sodan kokemukset eri puolilta maailmaa ja paljastaa patriarkaatin ja militarismin vaikutukset naisten elämään.

Tunnettu tutkija-aktivisti Cynthia Enloe kertoo, mitä naisaktivistit ovat oppineet välittömistä sodan kokemuksistaan.

Feminismi ja sota pohjautuu naisten omakohtaisiin kokemuksiin sodasta niinkin erilaisissa paikoissa kuin Ukrainassa, Myanmarissa, Somaliassa, Vietnamissa, Ruandassa, Algeriassa, Syyriassa ja Pohjois-Irlannissa. Näiden pohjalta Enloe osoittaa kuinka naisten sodat eivät ole miesten sotia ja kuinka patriarkaatti ja militarismi ovat upottaneet itsensä instituutioihimme ja henkilökohtaiseen elämäämme.

Enloe paljastaa, miten sotaa muovaavat sosiaaliset ja poliittiset vaikutteet – sotilaalliseen värväämisestä ja taloudellisesta romahtamisesta seksuaaliseen väkivaltaan ja lisääntymisoikeuksiin (ja niiden kieltämiseen) – ovat syvästi sukupuolittuneita ja tunkeutuvat naisten elämään ennen sotaa, sen aikana ja sen jälkeen. Hänen veitsenterävä analyysinsä, joka on yhtä aikaa saavutettavissa oleva ja provosoiva, korostaa, kuinka naisten emotionaalista ja fyysistä työtä käytetään tukemaan hallitusten politiikkaa. Kaikesta tästä huolimatta Enloe osoittaa kuinka naisoikeusaktivistit pysyvät sitoutuneina sodankin keskellä.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäCynthia Enloe
Teoksen nimiFeminismi ja sota
SKUP-FEMI-D4AEBD
Avainsanatfeminismi, sota
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja