Cynthia Moss : Lovikorvan klaani : norsujen elämää Keniassa

Alkaen 6,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-LOVI-B72DF0
Katso kaikki vaihtoehdot
"Kenian eteläosassa Kilimanjaron juurella on pieni kansallispuisto nimeltään Amboseli. Luonnonvaraiset eläimet ovat eläneet siellä tuhansia vuosia: minä olen elänyt siellä kolmetoista vuotta ja tehnyt tutkimusta norsuista.
Norsut ovat varsin poikkeuksellisia eläimiä: ne ovat älykkäitä, monimutkaisia, kiihkeitä, herkkiä, voimakkaita ja hauskoja. Olen nähnyt miten arvokkaat vanhat matriarkat johtavat ja puolustavat perhettään, mutta olen myös nähnyt, kuinka ne luopuvat kaikesta arvokkuudestaan, juoksevat leikitellen ympäriinsä häntä kaarella selän yllä ja villi välke silmissään.
Norsujen parissa vietettyjen vuosien jälkeen halusin, että muutkin ihmiset oppivat tuntemaan ne, nauttimaan niistä ja kantamaan huolta niistä samoin kuin minä."

Cynthia Moss

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäCynthia Moss
Muut tekijätLiisa Paakkanen
Teoksen nimiLovikorvan klaani : norsujen elämää Keniassa
AlkuteosElephant memories : thirteen years in the life of an elephant family
SKUP-LOVI-B72DF0
Avainsanatkäyttäytyminen, norsut, populaatiot, eläinten käyttäytyminen
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja