Dan McMillan : Polttouhrit : holokaustin syyt

Ei varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-POLT-9C6696
Katso kaikki vaihtoehdot
Ensimmäinen kattava yhteenveto holokaustin syistä

Dan McMillan kokoaa runsaista lähteistä kattavan mutta yleistajuisen selityksen sille, miksi ja kuinka polttouhrit syntyivät ? kysymys jota ei ole usein edes esitetty. Esiin nostetaan 1900-luvun alkupuoliskon Saksan yhteiskunta ja lähimenneisyys, Hitlerin persoonallisuus ja kaunat, yleinen juutalaisviha ja kummalliset rotuteoriat. Näistä aineksista ja niiden keskinäisestä vaikutuksesta syntyi tapahtumaketju, joka päättyi kuuden miljoonan ihmisen joukkotuhoon. Teksti on tiivis ja helppolukuinen, runsaat loppuviitteet taas antavat lukuvihjeitä syvällisempään perehtymiseen.

Kirja ilmestyy 27. tammikuuta 2015, vainojen uhrien muistopäivänä, jolloin Auschwitzin vapauttamisesta tulee kuluneeksi 70 vuotta.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäDan McMillan
Teoksen nimiPolttouhrit : holokaustin syyt
AlkuteosHow could this happen : explaining the Holocaust
SKUP-POLT-9C6696
Avainsanatpoliittinen historia, juutalaisvainot, keskitysleirit, kansallissosialismi, holokausti, poliittinen kehitys, kolmas valtakunta, kansanmurha, antisemitismi, yhteiskunnallinen kehitys
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja