Daniel Kahneman : Ajattelu, nopeasti ja hitaasti

Daniel Kahnemanin teos avaa ajatteluamme ohjaavien järjestelmien vaikutusta päätöksiin, arvioihin ja käyttäytymiseen. Nobelistipsykologin havainnot paljastavat intuitiivisen ja harkitsevan ajattelun roolit arjessa ja työelämässä.
Tässä uusia uria mielen toimintaan avaavassa teoksessa Daniel Kahneman selittää ajatteluamme ohjaavat kaksi järjestelmää.
Järjestelmä 1 on nopea, intuitiivinen ja emotionaalinen.
järjestelmä 2 on hitaampi, harkitsevampi ja loogisempi.
Kahneman paljastaa nopean ajattelun ihmeelliset kyvyt, mutta myös sen puutteet ja vinoumat, ja kertoo, miten laajasti intuitiiviset vaikutelmat ohjaavat ajatteluamme ja käyttäytymistämme.
Kun ymmärrämme, miten nämä kaksi järjestelmää vaikuttavat arvioihimme ja päätöksiimme, saamme paremman otteen siitä, miten esimerkiksi
- tappion välttely ja liiallinen itseluottamus vaikuttavat yrityksen strategioihin,
- millaisia ovat asianmukaisen kehystämisen riskit kotona ja työssä,
- miten vaikeaa on ennustaa, mikä tekee meistä onnellisia tulevaisuudessa,
- millaisia ovat kognitiivisten vinoutumien syvälliset vaikutukset esimerkiksi pörssikaupassa ja loman suunnittelussa.
Ajattelu, nopeasti ja hitaasti tuo uuden ulottuvuuden tapaamme ajatella päätöksentekoa ja arviointia.
Daniel Kahneman on merkittävimpiä eläviä kokeellisia psykologeja. Hänen työnsä on haastanut arvioinnin ja päätöksenteon rationaalisen mallin. Hänen tutkimuksensa ulottuvat taloustieteestä lääketieteeseen ja politiikan tutkimukseen ja niillä on ollut laaja vaikutus näillä aloilla tehtäviä päätöksiä koskeviin käsityksiin. Kahneman on saanut taloustieteen Nobelin-palkinnon käyttäytymistaloustieteen syntyyn johtavasta työstään.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Daniel Kahneman |
Muut tekijät | Kimmo Pietiläinen |
Muut tekijät | Translated by: Kimmo Pietiläinen |
Teoksen nimi | Ajattelu, nopeasti ja hitaasti |
SKU | P-AJAT-A2AE35 |