Dav Pilkey : Koiramies
Uusi hervottoman hauska sarja alkaa! Kapteeni Kalsarin tekijältä uusi supermiessarjis. Paras koirapäisestä poliisista koskaan kirjoitettu kirjasarja!
Sarjakuva josta kaikki alkoi. Ernon ja Huukon ihka eka sarjakuva: Koiramies. Nyt Koiramies seikkailee ekassa täyspitkässä, kokonaan nelivärisessä sarjiksessaan. Lukekaa koirallenne! Naurakaa häntä mutkalla!
Opetelkaa itse piirtämään Koiramies ja sen vastustaja, Petey-kissa, kirjan lopussa olevien ohjeiden avulla.
Kun Dav Pilkey oli lapsi, hän kärsi ADHD:sta, lukihäiriöstä ja käytöshäiriöstä. Opettajat siirsivät hänet joka päivä käytävälle. Onneksi Davista oli kiva piirtää ja keksiä tarinoita. Hän kulutti käytäväaikansa siihen että keksi omia sarjakuvia. Toisella luokalla Dav loi sarjiksen supersankarista nimeltään Kapteeni Kalsari. Hänen opettajansa repi sarjiksen ja sanoi, ettei poika voisi loppuelämäänsä kyhätä typeriä kirjoja. Onneksi Dav ei ollut hyvä kuuntelemaan. Uusimmasta Koiramies-kirjasta otettiin Yhdysvalloissa kolmen miljoonan kappaleen ensipainos!
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Dav Pilkey |
Muut tekijät | Translated by: Jaana Kapari-Jatta Illustrated by: Dav Pilkey Cover design or artwork by: Dav Pilkey |
Teoksen nimi | Koiramies |
Alkuteos | Dogman |
Avainsanat | kissa, koira, poliisit |