David B. Tinnin : Iskuryhmä

Alkaen 3,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-ISKU-33BD26
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Iskuryhmä kertoo Mossadin agenttien salaisista operaatioista Münchenin verilöylyn jälkeen, kun heidän tehtävänään oli eliminoida rikokseen osallistuneet palestiinalaiset. Kirja avaa toimintaa, jossa salamannopeat iskut kytkeytyvät kansainvälisen terrorismin vastaiseen taisteluun.

Aamu valkeni juuri Tel Avivin yllä heinäkuun 18. päivänä 1973, kun kellanruskea Volkswagen Kleinbussi alkoi matkaansa vielä nukkuvan kaupungin läpi. Kulku­neuvo kuului Israelin tiedustelupalvelulle, Mossadille ja se oli suorittamassa hyvin erikoista tehtävää. Kierrellessään ja kaartellessaan Tel Avivin lukemattomia yhdensuuntaisia katuja se pysähtyi silloin tällöin ottamaan kyytiin agentteja. Sitten se kiisi Välimeren rantaviivaa seuraten, vaan pitä­kääti pohjoiseen kohti Herzliyan esikaupunkia. Määrätie­toinen nuori mies seisoikin jo odottamassa uuden korkean kerrostalon edessä. Sitten bussi kääntyi sisäänmaahan päin ja ajoi täyttä vauhtia tasangon appelsiinitarhojen läpi kunnes se saapui Ben Gurionin kansainväliselle lentoasemalle. Mies vei sieltä koko terminaalin pääoven edessä odottamassa että voisi viedä agentit tullin- ja passitarkastuksen ohi suoraan lähtöselvitysalueen VIP-huoneeseen.

Tuona aamuna VIP-huonetta ei käytetty tavanomaiseen tarkoi­tukseen eli vierailevien arvohenkilöiden oleskeluhuoneena. Sivupöydillä ei ollut tarjolla appelsiinimehua kuten taval­lisesti. Sen sijaan kukaan ulkopuolinen ei päässyt huoneeseen, kos­ka eräs pidemmänlinjan tiedotusasiamiehistä israelilaiselle iskuryhmälle.

Eräs Mike-niminen mies puhui. Mike oli Mossadin erikoistehtävien suorittaja, se agentti päällikkö ja vastuussa tiimin toiminnasta. Hän oli osallistunut moniin "erikoistoimiin" eri puolilla maailmaa ja osannut hoitaa kaikki tehtävänsä onnistuneesti hukaten aina jälkensä. Nyt hänellä oli edessään yksi vaikeimmista tehtävistään; yksi hänen ystävistään oli jo menettänyt henkensä Münchenin verilöylyssä. Ja nyt hänen oli määrä ottaa käskyttäväkseen iskujoukkue, jonka tehtävänä olisi eliminoida israelilaisten olympiaurheilijoiden murhat toimeenpanneet palestiinalaiset. Tehtävä oli yksinkertainen: eliminoi kaikki, jotka olivat mukana Münchenin murhissa, estä heidän toimintansa, iske salamannopeasti ja katoaa. Tästä kirja Miken ryhmän käynnistämästä toimenpiteestä, sen operaatioista ja sen onnistumisesta ja epäonnistumisesta. Estivät mies oli komea nuori palestiinalainen Ali Hassan Salameh.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja