Denise Rudberg : Seitsemän syytä kuolla
Alkaen 15,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-SEIT-69833A

Denise Rudbergin Seitsemän syytä kuolla sukeltaa Tukholman ylellisten kulissien taakse, missä synkät salaisuudet ja vuosien takaiset traumat kietoutuvat tiiviiksi jännitysnäytelmäksi. Marianne Jidhoff -sarjan seitsemäs osa tarjoaa eleganttia viihdettä ja hiipivää rikosjännitystä Ruotsin suosituimman dekkaristin käsissä.
Takakansi
Vaara on lähellä... Hiljaiseloa viettävä tohtori Folke Bergman kutsutaan turvakotiin auttamaan kahta lääkärinhoitoa tarvitsevaa naista. Kun Bergman näkee toisen potilaista, kipeät muistot repeytyvät auki. Jättääkö menneisyys hänet koskaan rauhaan? Myöhemmin kuuluisa jääkiekkolegenda löydetään kuolleena. Etsintäkuuluttajana aloittaneen Marianne Jidhoffin elämässä puhaltavat uudet tuulet, ja hänet kutsutaan tiimeineen paikalle. Aluksi vaikuttaa siltä, että uhriilla oli täydellinen elämä, menestyksekäs ura ja onnellinen avioliitto. Tutkimusten edetessä raottuu kuitenkin ruma totuus, johon liittyy väkivaltaa ja hyväksikäyttöä. Pian mikään ei ole sitä, miltä aluksi näytti.MARIANNE JIDHOFF -SARIASTA SANOTTUA: "Rudberg on oiva viihteellisten dekkarien luoja. Mariannen intohimoina ovat murhien lisäksi valkoinen tryffelinougat, sudokut ja viini." – Ilta-Sanomat
"Rudberg osaa pakata samaan kääreeseen samppanjakuplia ja raadollisuutta." – Kauppalehti
Esittely
Tohtori Folke Bergman kutsutaan turvakotiin auttamaan kahta lääkärinhoitoa tarvitsevaa naista. Bergman ei arvaa, että potilaiden auttaminen repii hänessä auki kipeät muistot. Pian kuuluisa jääkiekkolegenda löydetään kuolleena, ja poliisi epäilee rikosta. Ulkoisen tutkintayksikön johtajana aloittanut Marianne Jidhoff tiimeineen kutsutaan paikalle. Aluksi vaikuttaa siltä, että uhrilla oli täydellinen elämä, menestyksekäs ura ja onnellinen avioliitto. Tutkimusten edetessä raottuu kuitenkin ruma totuus, johon liittyy väkivaltaa ja hyväksikäyttöä. Pian mikään ei ole sitä miltä aluksi näytti.Denise Rudberg johdattaa lukijansa jälleen kullattujen kulissien taakse Tukholman hienostokortteleihin. Hänen omintakeisesta dekkarisankaristaan kertovat Marianne Jidhoff-sarjan kirjat tarjoavat hiipivää jännitystä, eleganttia viihdettä ja synkeitä salaisuuksia.
Denise Rudberg (s. 1971) on kirkkaasti lunastanut paikkansa Ruotsin dekkaritaivaan tähtenä. Marianne Jidhoffista kertovaa huippusuosittua sarjaa on myyty kotimaassaan jo yli kolme miljoonaa kappaletta. Seitsemän syytä kuolla on sarjan itsenäinen seitsemäs osa. Rudbergin uusin aluevaltaus on historiallinen Liittolaiset-romaanisarja, joka on saanut innostuneen vastaanoton ja ampaissut Ruotsin myyntilistojen kärkeen. Sarjan ensimmäinen osa Salainen koodi ilmestyi Suomessa kesällä 2020.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Denise Rudberg |
| Muut tekijät | Anu Koivunen |
| Muut tekijät | Kääntänyt: Anu Koivunen |
| Teoksen nimi | Seitsemän syytä kuolla |
| Alkuteos | De sju som såg |
| SKU | P-SEIT-69833A |
| Avainsanat | murha, julkisuuden henkilöt, väkivalta, yläluokka, salaisuudet, rikostutkijat |
