Diana Gabaldon : Kokemattomat ja muita kertomuksia

11,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KOKE-B25424
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Diana Gabaldonin "Kokemattomat ja muita kertomuksia" vie lukijan mukaansatempaaviin historiallisiin seikkailuihin Matkantekijä-saagasta tuttujen hahmojen parissa.

Kenelle: Matkantekijä-saagan ja historiallisten seikkailujen ystäville.

Takakansi

Kokemattomien nimikertomus sijoittuu vuoteen 1740, aikaan ennen kuin Matkantekijä-saagan Claire kohtasi Jamien. Miten Jamie kasvaa pojasta mieheksi?

Yhdeksäntoistavuotias Jamie Fraser suree isänsä kuolemaa ja pakoilee Ranskan maaseudulla pahasti haavoittuneena yhteenotosta englantilaisoistien kanssa. Seurana on ystävä Ian Murray, jolla myös on hyvä syy pysyä kaukana Skotlannista. Nuorukaisilta puuttuu kokemusta niin rakkauden kuin sodankin saralta, mutta sitä he haluavat kovasti kartuttaa…

Gabaldon vie lukijan jälleen huimaan historialliseen seikkailuun Matkantekijä- ja Lordi John -romaaneista tuttujen henkilöhahmojen kanssa.

Kokoelma pitää sisällään kolme ennen suomentamatonta kertomusta. Se on suunnattu jokaiselle Gabaldon-fanille mutta sopii mainiosti myös niille, jotka vasta aloittavat: mukana on kolme ensimmäistä lukua Matkantekijä-sarjan avaavasta Muukalainen-romaanista.

Esittely

Nuori Jamie Fraser suree isänsä kuolemaa ja pakoilee Ranskan maaseudulla pahasti haavoittuneena yhteenotosta englantilaisten kanssa. Seurana on ystävä Ian Murray, jolla myös on hyvä syy pysyä Skotlannin ulkopuolella.

Kohtalon johdattamana juutalainen herrasmies Hasdi palkkaa nuorukaiset saattelemaan Pariisiin kuvankauniin tyttärensä Rebekahin. Niin Jamie kuin Iankin tuntevat tähän kiihkeää, välitöntä vetoa, mutta he olisivat ehkä varovaisempia, jos tietäisivät, millaisen naisen kanssa oikein ovat tekemisissä.

Nimikertomus sijoittuu aikaan ennen kuin Matkantekijä-saagan Claire kohtasi Jamien ja kuvaa, miten Jamie kasvaa pojasta mieheksi. Ennen julkaisemattoman historiallisen kokoelman kaksi muuta seikkailukertomusta keskittyvät lordi Johniin.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäDiana Gabaldon
Muut tekijätAnuirmeli Sallamo-Lavi
Teoksen nimiKokemattomat ja muita kertomuksia
AlkuteosSeven stones to stand or fall
SKUP-KOKE-B25424
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja