Diego Maradona : Jumalan käsi : voittajan tarina Meksikon MM-kisoista 1986

Alkaen 16,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-JUMA-977833
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Diego Maradonan omaelämäkerta vie lukijan jalkapallohistorian legendaarisimpaan hetkeen: Argentiinan mestaruusjuhliin Meksikon vuoden 1986 MM-kisoissa. Maradona itse kertoo suoraan ja vahvalla tunteella uransa huipentumasta ja maailmanmestaruuden taistelusta.

Jalkapallolegenda kertoo huikean uransa huippukohdista, taisteluistaan, voitoistaan ja tappioistaan.

"On tullut aika kertoa asiat niin kuin ne olivat. Se oli argentinalaisille se oikea maailmanmestaruus: se jonka vuoksi oli eniten taisteltu, jossa oli eniten tunnetta pelissä, ja myös ansaituin. Vielä nykyään kun puhun Meksikon -86 kisoista, silmäni syttyvät. Se oli koko urani ylevin hetki."

Kolmekymmentä vuotta läpimurtonsa jälkeen Meksikossa 1986 Maradona muistelee uransa tähtihetkeä, jolloin hän johdatti Argentiinan maajoukkueen mestaruuteen, joka on vieläkin uskomatonta. Maradona kertoo nyt itse, kuinka hän joukkueetovereineen onnistui siinä.

Ikimuistoiset ja välttämättömät klassikot otteluissa preliivisillä kuten Englanti- ja Brasilia vastaan nostivat Maradonan legendojen joukkoon. Lahjakas ja kiistelty, maan ja uhmakas Maradona haastoi ja voitti yhtä lailla mahtiseuroja kuin sen, mitä hän kutsui "Fifan korruptioksi". Oman taistelunsa hän kävi myös kokaiiniriippuvuutta vastaan.

DIEGO ARMANDO MARADONA, monien mielestä kaikkien aikojen paras jalkapalloilija, syntyi vuonna 1960 ja varttui Villa Fioriton vaatimattomassa lähiössä Buenos Airesin seudulla Argentiinassa. Siellä hän loi oman tyylinsä – kentällä ja sen ulkopuolella. Argentinos Juniorsista noussut lupaus pelasi Boca Juniorsissa ja Barcelonassa ennen kuin kohosi huipulle Napolissa, jossa hän voitti kaksi Italian mestaruutta ja UEFA-cupin. Argentiinan maajoukkueen paidassa Maradona loisti jo varhain ja voitti nuorten maailmanmestaruuden Japanissa 1979. Aikuisten maajoukkueen ykköseen hän johdatti mestariksi Meksikossa 1986.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäDiego Maradona
Teoksen nimiJumalan käsi : voittajan tarina Meksikon MM-kisoista 1986
AlkuteosMexico 86. asi ganamos la copa - mi mundial, mi verdad
SKUP-JUMA-977833
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja