Dieter Noll : Kansalainen Werner Holt

Alkaen 5,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KANS-696549
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Dieter Nollin Kansalainen Werner Holt kuvaa sodasta palanneen nuorukaisen kamppailua löytää paikka muuttuneessa maailmassa, jossa ideologiset valinnat määrittävät tulevaisuuden suunnan.

KANSALAINEN WERNER HOLT

Sodan kauhujen jälkeen on rauha, kallis rauha joka piirstoo maan kahtia ja jättää vieraiden valtioiden miehitysjoukot sen käskijöiksi. Sodan jälkeen on sopeutumisen aika: paikka maailmassa on nyt löydettävä uudelleen, valittava toisista henkisistä ja ideologisista perusteista lähtien kuin aikaisemmin.

Vaikeuksiaan sodasta palannut Werner Holt ei väistä. Päinvastoin hänellä tuntuu olevan tarve itse kokea, itse kahlatä lävitse kaikki mahdolliset vaihtoehdot: äitinsä yhäkin varakas ja porvarillisen ideologian värittämä Hamplarin-koti, uskonnon raukaa kasetun ja henkisen kiintopisteen, nyt tolstoilaisuutta saarna ten ihmisiä luontoon pakenevan Uta Barnimin erakkomaja Schwarz waldissa, sosialismin puolesta uurastavan tiedemies-isänsä vaati mus asettaa nuorukaisvelvollisuutena isän linnea.
Juureton harhailu, idän välttäminen lännen hylkäämis ja lännen välttäminen idän hyväksi, loppuu viimein järjestelmälliseen opiskeluun idässä. Koska tunteet ovat saattaneet maailman kaaokseen Holt näkee tulevaisuuden matematiikassa: sen abstraktioissa, puhtaan järjen valtakunnassa. Toisaalta Holtin suhteet muihin ihmisiin – etenkin Gundeliin, Karolaan, Juditiihin ja Angelikkaan, mutta myös ideologiseen opettajaansa Zernickiin – paljastavat yhä hänen maailmankuvansa epäselvyyden. Hän on pitkään kiinni vanhassa maailmassa, sen porvarillisessa liberalismissa ja humanismissa, ja kauan kestää ennen kuin hän tajuaa myös matematiikan harrastuksen olevan vain yksilöllinen ratkaisu, pako ongelmien ulkopuolelle. Vasta ylioppilastutkinnon ehtiessään hän ymmärtää, että edessä on osallistumisen aika, että kaikki riippuu teoista, yhteisestä toiminnasta.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäDieter Noll
Muut tekijätRisto Lehmusoksa
Teoksen nimiKansalainen Werner Holt
AlkuteosDie Abenteuer des Werner Holt 2
SKUP-KANS-696549
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja