Donald E Westlake : Miksi juuri minä!
Alkaen 4,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-MIKS-A9EB74

Donald E. Westlaken humoristisen jännärin pääosassa on New Yorkin epäonnisin murtovaras Dortmunder, jonka pienikin ryöstö paisuu kaaokseksi, kun jäljille lähtee niin poliisi, FBI, mafia kuin ulkomaiset terroristitkin.
Dortmunder on New Yorkin huono-onnisin murtovaras: mihin tahansa hän ryhtyy, aina menee jotain pieleen. Hän tekee murto keikan pieneen kultasepänliikkeeseen. Saaliin joukossa on pramea sormus, jonka jättiläiskokoisen rubiinin Dortmunder arvioi taitavaksi väärennökseksi. Mutta miksi hän saa kannoilleen poliisin, FBI:n, mafian ja terroristiryhmän ainakin kolmesta eri maasta? Eikö Dortmunderin keikka taaskaan onnistu?
Humoristisen jännärin mestari Donald E. Westlake on kehittänyt kissa ja hiiri -leikin, jonka hullunkuriset käänteet naurattavat vielä pitkän aikaa jälkeenkin päin.
Humoristisen jännärin mestari Donald E. Westlake on kehittänyt kissa ja hiiri -leikin, jonka hullunkuriset käänteet naurattavat vielä pitkän aikaa jälkeenkin päin.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Donald E Westlake |
| Muut tekijät | Kalevi Nyytäjä |
| Teoksen nimi | Miksi juuri minä! |
| Alkuteos | Why me |
| SKU | P-MIKS-A9EB74 |
