Dora Ohrenstein : Kaunista koukkuamalla : uutta tyyliä perinteisellä tekniikalla

25,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KAUN-0B8585
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Koukkuaminen tuo uutta ilmettä käsityötekniikoihin, yhdistäen perinteen ja modernit innovaatiot inspiraatioksi vaatteiden ja asusteiden valmistukseen.

Takakansi

Kaunista koukkuamalla
Yli 30 silmukkamallia
Koukkuminen on vanha käsityötekniikka, joka muistuttaa sekä virkkaamista että neulomista. Työvälineenä on pitkä suoravartinen koukku tai erityinen kaapelikkoukku. Koukkuamalla syntyy tyypillisesti paksuja ja tiiviitä neuloksia, mutta sillä on mahdollista luoda myös ilmavia ja pitsimäisiä tekstiilejä. Tekniikka tunnetaan monissa maissa tunisialaisen tai afganistanilaisen virkkauksen nimellä, ja se on alkanut nousta uuteen suosioon internetin ansiosta.
Kiehtovinta koukkuamisen uudessa tulemisessa on paitsi usean vanhan tekniikan elpyminen myös uudet innovaatiot: uudenlaiset silmukat, erilaiset pistomallit, renkaana koukkaaminen ja uudet pintarakenteet osoittavat, että koukkuaminen on yhä käyttökelpoisempi 2000-luvulla kuin aiemminkin.
Dora Ohrensteinin suunnittelemat mallit hyödyntävät monipuolisesti koukkuamistekniikoiden mahdollisuuksia, ja lopputuloksena syntyy tyylikkäitä vaatteita ja asusteita. Näiden lisäksi kirjassa esitetään koukkuamisen perusteet sekä runsaasti erilaisia pintatekstuurieta.

DORA OHRENSTEIN on kirjoittanut neljä virkkauskirjaa. Hänen suunnittelemiaan malleja löytyy myös Interweave Crochet-, Crochet Today- ja Crochet!-lehdistä sekä monista painetuista ohjekokoelmista.

Esittely

Koukkuaminen on vanha käsityötekniikka, joka muistuttaa sekä virkkaamista että neulomista. Työvälineenä on pitkä suoravartinen koukku. Koukkuamalla syntyy tyypillisesti paksua ja tiivistä neulosta, mutta sillä on mahdollista luoda myös ilmavia ja pitsimäisiä tekstiileitä. Tekniikka tunnetaan monissa maissa tunisialaisen tai afganistanilaisen virkkauksen nimellä.

Suomessa koukkuaminen on pitkään ollut unohduksissa, mutta nyt se on pikku hiljaa nousemassa uuteen tietoisuuteen internetin ansiosta. Koukkuamiskirjallisuutta on runsain mitoin tarjolla varsinkin englanniksi - ja nyt vihdoin taas suomeksi.

Dora Ohrensternin suunnittelemat mallit hyödyntävät monipuolisesti koukkuamistekniikoiden mahdollisuuksia, ja lopputuloksena syntyy tyylikkäitä vaatteita ja asusteita. Varsinaisten työohjeiden lisäksi kirjassa esitetään koukkuamisen perusteet sekä erilaisia pintatekstuureita.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäDora Ohrenstein
Muut tekijätSanna Oksanen & Joe Hancock
Teoksen nimiKaunista koukkuamalla : uutta tyyliä perinteisellä tekniikalla
AlkuteosThe new Tunisian crochet
SKUP-KAUN-0B8585
Avainsanatkäsityöt, virkkaus, koukkuaminen
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja