Eeli Aalto : Pienet filosofiat

18,60 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-PIEN-F752A4
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Pienet filosofiat kokoaa Eeli Aallon oivaltavat ja humoristiset sarjatekstit, joita täydentävät ainutlaatuiset viivapiirrokset. Kirja huokuu ainutlaatuista satiiria ja kekseliästä elämän pohdintaa.

Kenelle: Sopii huumorin ja satiirin ystäville.

Eeli Aalto tuotti vuosina 1982 - 1988 sanomalehti Kalevaan Pienet filosofiat -nimistä sarjaansa, joka tekstin lisäksi sisälsi aina pienen tulitikulla ja tussilla piirretyn aiheeseen liittyvän viivapiirroksen.

Eeli Aalto on syntynyt Viipurissa 6.2.1931. Talvisodan alettua perhe pakeni Viipurista Ouluun. Käytyään keskikoulun Oulun Lyseossa hän aloitti taideopinnot Suomen taideakatemian koulussa Helsingissä jatkaen opintojaan Pariisissa Andre Lhoten akatemiassa. Palattuaan Ouluun hän toimi innokkaasti kaupungin kulttuurielämän kehittämisessä. Aalto maalasi, veisti, teki TV-elokuvia, opetti. Kaikki, mitä hän teki, liittyi taiteeseen. Tunnetuksi hän tuli nimenomaan TV-elokuviensa kautta. Niistä hänet palkittiin mm. Jussi-patsaalla. Lopuksi hän maalasi 100 kuvaa Oulusta -sarjan, josta hänen poikansa Markus teki yhden ensimmäisistä nettinäyttelyistä maailmassa 1998. Vuonna 2012 Aalto sai ottaa vastaan oululaiselle kulttuurihenkilölle myönnettävän Kultainen kaulin -palkinnon. Aalto on kirjoittanut kirjan taiteilija Vilho Lammesta ja Reidar Särestöniemestä.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäEeli Aalto
Teoksen nimiPienet filosofiat
SKUP-PIEN-F752A4
AvainsanatHuumori, Pienet filosofiat, Satiiri
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja