Eero Harju : Onnenrahat

30,90 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-ONNE-CC7584
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Onnenrahat tarjoaa vahvan ajankuvan 1960-luvun Suomesta ja kuvaa sattuman roolia ihmisten elämissä. Eero Harjun neljäs romaani syventyy liiketoiminnan ja ihmissuhteiden monimuotoisuuteen.

Onnenrahat on 1960-luvun lopulle sijoittuva kertomus vihannestukkuliikkeen selviytymistaistelusta ja omistajien sekä henkilökunnan monimutkaisista ihmissuhteista. Ajankuva on vahvasti kertomuksessa mukana. Sattuma puuttuu peliin ja ohjaa ihmisten kohtaloita odottamattomalla tavalla.

Eero Harju on akaalainen kirjailija, joka toteutti pitkäaikaisen unelmansa kirjoittamisesta vasta kypsemmällä iällä. Kirjat ovat kuitenkin olleet tärkeä osa elämää jo lapsuusvuosista lähtien ja ovat edelleen. Oppia ja näkemystä kirjoittamiseen hän on hankkinut kansalaisopiston luovan kirjoittamisen kursseilta, Jyväskylän yliopiston kirjoittamisen opinnoista, Hämeen kesäyliopiston luovan kirjoittamisen kursseilta ja työpajoista sekä erilaisista vapaamuotoisista kirjoittajaryhmistä.
Onnenrahat on Harjun neljäs romaani. Romaanien lisäksi hän on kirjoittanut näytelmän, laulunäytelmän sekä laulujen sanoituksia.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäEero Harju
Teoksen nimiOnnenrahat
Avainsanatihmissuhteet, Kasvutarina, 60-luku
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja