Eila Helander : Kaikki muuttuu hyväksi
Tansanialainen sananlasku Ihminen on ihmiset on yksi tärkeimmistä ohjenuorista,
jonka Eila Helander on saanut toimiessaan kansainvälisissä tehtävissä. Helanderin elämänmatka on vienyt Helsingin Kalliosta Itä-Afrikkaan, Keski-Eurooppaan, Karibialle ja takaisin.
Muistelmateos avaa kirjoittajansa mielenmaisemaa ja värikkäitä kokemuksia
kansainvälisen kristillisen järjestön työntekijänä, afrikkalaisen teologisen korkeakoulun opettajana ja yliopiston professorina Suomessa. Lukija pääsee
kurkistamaan myös piispantalon emännän arkeen. Tarinoissa kirjoittaja pohtii uskontoon, lähetystyöhön, etiikkaan ja kulttuurien kohtaamiseen liittyviä kysymyksiä sekä resilienssiä, ihmisen psyykkistä selviytymiskykyä ja joustavuutta.
Kaikki muuttuu hyväksi on luokkaretki työläisperheen tytöstä korkeasti koulutetuksi
uranaiseksi. Se on myös kuvaus maailmankatsomuksen selkiytymisestä. Lopulta
kirja muistuttaa lukijaansa siitä, että kaikki elämän varrella koetut asiat - ne kipeät ja
hankalatkin - voivat lopulta muuttua hyviksi.
Eila Helander on Helsingin yliopiston kirkkososiologian emeritaprofessori. Hän ontutkinut mm. uskontoa eri kulttuureissa, naisia uskonnollisina vaikuttajina, lähetystyötä ja sukupuolineutraalin avioliittolain vaikutusta evankelis-luterilaisen kirkon vihkikäytäntöihin.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
Tuoteryhmä | |
---|---|
Tekijä | Eila Helander |
Teoksen nimi | Kaikki muuttuu hyväksi |
Avainsanat | muistelmat, lähetystyö, usko, etiikka, monikulttuurisuus, kulttuurit, teologia, naisten asema, professori, lähetysyöntekijät |