Einar Karason : Miekkakäräjät : romaani

Alkaen 8,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-MIEK-CF40D8
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Einar Kárasonin Miekkakäräjät vie lukijan 1200-luvun Islantiin Sturlungien aikaan ja esittelee saagoista tutun maailman sekä kahden sotapäällikön valtataistelun.

Kenelle: islantilaisen kirjallisuuden ja historiallisten romaanien ystäville

MIEKKAKÄRÄJÄT sijoittuu 1200-luvun Islantiin, Sturlungien aikaan. Sen maailma on islantilaisista saagoista tuttu, samoin keskeinen henkilögalleria. Päähenkilöt ovat Thórður Kakali ja Kolbeinn Nuori, kaksi toisistaan poikkeavaa sotapäällikköä. Thórður on enemmän oluen perään, kun taas Kolbeinn pohtii moraalia ja Jumalaa. Tarinan pääjuoni eli sukujen valtataistelu saa alkunsa veriviholyästä, jossa Thórðurin sukulaismiehistä moni menettää henkiriepunsa. Thórður matkaa Islantiin Norjasta ja kiitos Kolbeinnin typerien apurien onnistuu jalkautumaan saarelle ja saa hiljakseen myös koottua miehiä ympärilleen. Osin omien avustamana Thórdur selviytyy pitkään joutumasta periaatteessa ylivoimaisen Kolbeninin kynsiin, kunnes koittaa ratkaisevan taistelun aika. Ratkaisu on yllättävä, mutta sitä pidetään historiallisena totuutena.

Miekkakäräjät sisältää sen, mitä hyvältä kirjalta voi vaatia.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäEinar Karason
Muut tekijätTapio Koivukari
Teoksen nimiMiekkakäräjät : romaani
AlkuteosÓvinafagnadhur
SKUP-MIEK-CF40D8
Avainsanatislantilainen kirjallisuus
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja