Einar Thorsrud & Fred E. Emery : Osallistuminen ja vaikuttaminen työelämässä

4,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-OSAL-FF376E
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Einar Thorsrudin ja Fred E. Emeryn teos tarjoaa raportin norjalaisten yritysdemokratiakokeilujen tuloksista ja työelämän osallistumisen vaikutuksista. Kirja tarkastelee, miten työorganisaatioiden muutos voi parantaa tuottavuutta ja lisätä työntekijöiden tyytyväisyyttä.

Viime vuosikymmenen lopulla toteutettiin Norjassa laajaa huomiota herättänyt tutkimusohjelma, joka tähtäsi kokemuksien hankkimiseen yritysdemokratian erilaisista sovelluksista. Tavoitteena oli tavanomaisen työorganisaation muuttaminen siten, että luotaisiin paremmat yhteiset mahdollisuudet sekä inhimillisten että teknisten voimavarojen hyödyntämiseen. Kokeilu toteutettiin Norjan työntekijä- ja työnantajajärjestöjen yhteistyönä, jota valtio asetti tukemaan.

Einar Thorsrud ja Fred E. Emery antavat tässä teoksessa raportin yritysdemokratiakokeiluista neljässä norjalaisessa yrityksessä. Tulokset kertovat, miten työorganisaation muuttuminen voi johtaa tuottavuuden kasvuun ja työn tuottaman tyytyväisyyden lisääntymiseen.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja