Eino Krohn : Gösta Stenman - löytöretkeilijä taiteen maailmassa

Alkaen 7,50 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-GOST-754D13
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Eino Krohnin kirjoittama elämäkerta sukeltaa Gösta Stenmanin monipuoliseen ja seikkailulliseen vaikutukseen taidemaailmassa, jossa hän löysi ja tuki aikansa merkittäviä taiteilijoita sekä teki yllättäviä löytöjä kansainvälisesti.

Gösta Stenman oli vuosisadan alun johtava taidekauppias Suomessa, Tyko Sallisen, Helene Schjerfbeckin ja Juho Mäkelän 'löytäjä', väsymätön tukija ja ystävä. Hän ymmärsi hämmästyttävän hyvin myös Euroopan vanhan taiteen suuria mestareita ja teki yllättäviä löytöjä kansainvälisen taidekaupan areenoilla: Rubens, Rembrandt, Tizian, Zurbarán. Stenman oli monipuolisesti lahjakas persoonallisuus, jonka kirjoitelmat taiteesta ja taiteilijoista olivat loistokkaan iskeviä. Professori Eino Krohnin kirjoittama Gösta Stenmanin elämäkerta on jännittävä, henkevä seikkailu taiteen maailmassa, se tekee täyttä oikeutta monisärmäiselle, elämänsä täyteläisesti eläneelle miehelle.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäEino Krohn
Teoksen nimiGösta Stenman - löytöretkeilijä taiteen maailmassa
SKUP-GOST-754D13
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja