Eino Pietola : Kiestingin sissit : Sissipataljoona tulessa ; Pääjärven sissit ; Jääkärit, eteenpäin
28,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KIES-20D078

Eino Pietolan tunnetut korpisoturit palaavat kolmen tiivistunnelmaisen romaanin voimin, joissa sodan raakuus ja suomalainen sisu nousevat esiin Kiestingin rintaman ankarissa taisteluissa.
Takakansi
Vuonna 1941 Kiestingin rintamalla soditaan kiivaasti. Kesällä neuvostarmeija motittaa yli kolmetuhatta suomalaista ja saksalaista. Raivokkaiden taistelujen jälkeen asetelmat vaihtuvat, ja marraskuussa suomalais-saksalaiset joukot ryhtyvät suurhyökkäykseen kohti Louhea. Näissä kolmessa jännittävässä romaanissa Eino Pietolan tutuksi tulleet korpisoturit osoittavat jälleen kerran sisunsa ja rohkeutensa.Pietolan menestysromaaneja on koottu yksin kansiin nimellä Korpisotaa Vienan Karjalassa (2001), Viimeiset korpisoturit (2002) ja Vienan korpipartiot (2003). Sarjan neljäs teos sisältää romaanit Sissipataljoona tulessa (1988), Pääjärven sissit (1989) ja Jääkärit, eteenpäin (1990).
Eino Pietola on suosituimpia suomalaisia sotakirjailijoita. Hänen realistiset ja vakuuttavat kuvauksensa ovat vieneet sodan kokeneet ja myöhemmänkin sukupolvet mukaan taistelujen armottomaan todellisuuteen.
Esittely
Vuonna 1941 Kiestingin rintamalla soditaan kiivaasti. Kesällä neuvostoarmeija motittaa ylikolmetuhatta suomalaista ja saksalaista. Raivokkaiden taistelujen jälkeen asetelmat vaihtuvat, ja
marraskuussa suomalais-saksalaiset joukot ryhtyvät suurhyökkäykseen kohti Louhea. Näissä
kolmessa jännittävässä romaanissa Eino Pietolan tutuiksi tulleet korpisoturit osoittavat jälleen
kerran sisunsa ja rohkeutensa. Pietolan menestysromaaneja on koottu yksiin kansiin nimellä
Korpisotaa Vienan Karjalassa (2001), Viimeiset korpisoturit (2002) ja Vienan korpipartiot
(2003). Sarjan neljäs teos sisältää romaanit Sissipataljoona tulessa (1988), Pääjärven sissit (1989)
ja Jääkärit, eteenpäin (1990).
Eino Pietola on suosituimpia suomalaisia sotakirjailijoita. Hänen realistiset ja vakuuttavat
kuvauksensa ovat vieneet sodan kokeneet ja myöhemmätkin sukupolvet mukaan taistelujen
armottomaan todellisuuteen. Välillä hänen kirjansa ovat herättäneet kiivasta keskustelua. Pietolan
aito ja rehellinen kerronta perustuu hänen omiin kokemuksiinsa.
* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.
| Tuoteryhmä | |
|---|---|
| Tekijä | Eino Pietola |
| Teoksen nimi | Kiestingin sissit : Sissipataljoona tulessa ; Pääjärven sissit ; Jääkärit, eteenpäin |
| SKU | P-KIES-20D078 |
