Elämää Suomessa 1800-luvulla : kotimaisia kulttuurikuvia

11,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-ELAM-6FC78F
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Elämää Suomessa 1800-luvulla : kotimaisia kulttuurikuvia tarjoaa kiinnostavia ja merkityksellisiä näkökulmia Suomen historian vaiheisiin, esittelemällä aiheita maan johtavien tutkijoiden käsittelemänä. Kirjan aiheet kattavat esihistorian, Ruotsin ja Venäjän vallan ajan sekä itsenäistymisen kynnyksen.

Suuri Suomen historia yhtenä sidoksena
ISÄNMAAN HISTORIA
suomalaisten tiedemiesten esittämänä
Toimittanut Historian Ystäväin Liitto

Tämä on sanan täydessä merkityksessä jokamiehen Suomenhistoria! Tässä teoksessa ei ole jälkeäkään historian kuivuudesta. Esitettäväksi on valittu vain edustavia, merkityksellisiä ja kiintoisia aiheita, ja maamme etevimmät historiantutkijat käsittelevät niitä mielenkiintoisesti ja tuoden yhtaikaa esiin uusimpia tietoja, joita lukija ei voi saada mistään muusta historiateoksesta. Kirjassa on yli 700 sivua ja 39 hyvää liitekuvaa. Tiedemiestemme erikoisesitykset historiamme tapahtumista on jaettu kolmeen pääosaan:

I. Esihistoria ja Ruotsin vallan aika.
II. Venäjän vallan aikakausi ja vapaamielisyyden vuosikymmenet.
III. Venäjän vallan loppukausi ja itsenäistyminen.

Lujin kangaskansin sidottu teos maksaa vain 85 mk.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
Teoksen nimiElämää Suomessa 1800-luvulla : kotimaisia kulttuurikuvia
SKUP-ELAM-6FC78F
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja