Elif Shafak : Kirottu Istanbul

10,00 €
Varastossa
Vain %1 jäljellä
SKU
P-KIRO-1F2B7D
Katso kaikki vaihtoehdot
Tämä tiivistelmä on luotu tekoälyn avulla. Tämä ominaisuus on vielä kehitysvaiheessa, mutta se pyrkii tarjoamaan tiivistettyä ja helposti ymmärrettävää tietoa tuotteista.
Fiki-maskotti

Elif Shafakin tunnetuin romaani, Kirottu Istanbul, vie lukijan keskelle värikästä Istanbulia, jossa suvun kiroukset ja perhesalaisuudet muovaavat naisten elämää sukupolvesta toiseen. Teos punoo taidokkaasti yhteen historian ja nykypäivän sekä idän ja lännen ristiriidat.

Takakansi

"Sade oli lakannut, ja elämä näytti kauniilta, melkein helpolta. Vaikka liikenne olikin yhä kaoottista ja kadut liejun peittämiä, kirpeä sateen jälkeinen raikkaus levisi koko kaupunkiin kuin pyhä tuulahdus. Siellä täällä lapset tömistelivät mutalätäköissä riemuiten yksinkertaisista synneistä. Jos koskaan oli oikea aika tehdä syntiä, sen täytyi olla tuolla ohikiitävällä hetkellä."

Istanbulilainen Asya Kazancı rakastaa Johnny Cashia ja ranskalaisia eksistentialisteja. Samassa talossa Asyan kanssa asuvat hänen äitinsä, isoäitinsä, isoisoäitinsä ja tätinsä – kaikki vahvoja naisia, joilla on oma tarinansa kerrottavanaan. Miehiä talossa ei näy: heitä vaivaa sukukiro us, jonka takia he eivät elä juuri neljääkymmentä ikävuotta vanhemmiksi. Suvun ainoa elossa oleva mies on paennut kirousta Amerikkaan.

Kun Asyan amerikkalais-armenialainen serkku saapuu vierailulle, Turkin ja Armenian nykyisyys ja menneisyys törmäävät voimalla yhteen. Kauan sitten unohdetut suku tarinat muistuttavat olemassaolostaan ja siitä, kuinka vaikeaa on elää menneisyyden kanssa, tai toisaalta siitä mitään tietämättä.

Esittely

Rohkea, intohimoinen kirja perheistä ja valheista niiden takana. Yhdeksäntoistavuotias Asya Kazanci rakastaa Johnny Cashia ja ranskalaisia eksistentialisteja. Nuoren istanbulilaisnaisen kanssa samassa talossa asuvat äiti, tädit, isoäiti ja isoisoäiti, joilla kaikilla on oma taakkansa kannettavanaan. Perheen miehiä vaivaa sukukirous, jonka takia he eivät elä juuri neljääkymmentä ikävuotta vanhemmiksi. Suvun ainoa elossa oleva mies on eno Mustafa, joka on paennut kirousta Amerikkaan. Kun Asyan amerikkalais-armenialainen serkku saapuu vierailulle, nykyisyys ja menneisyys törmäävät voimalla yhteen ja perheen salaisuudet ovat vaarassa paljastua. Kazancin naiset saavat huomata, kuinka vaikeaa on elää menneisyyden kanssa tai toisaalta siitä mitään tietämättä.

Kirottu Istanbul on Shafakin tunnetuin teos. Se on kiihkeä, kaikkia aisteja hivelevä lukunautinto, joka sekoittaa taitavasti historiaa ja nykypäivää, itää ja länttä, räiskyvää iloa ja syvintä surua. Armenialaisten kohtaloa käsittelevän kirjansa myötä Shafak sai syytteen turkkilaisuuden halventamisesta. Myöhemmin syyte kumottiin.

* Kuvausteksti saattaa koskea teoksen toista versiota. Kuvauksessa mainitut yksityiskohdat, kuten mahdolliset oheistuotteet, eivät välttämättä ole osa valitsemaasi teosta. Valitsemasi teoksen tarkat tiedot löytyvät alla olevasta ominaisuusluettelosta.

Lisätietoja
Tuoteryhmä
TekijäElif Shafak
Muut tekijätMaria Erämaja
Teoksen nimiKirottu Istanbul
AlkuteosThe bastard of Istanbul
SKUP-KIRO-1F2B7D
☎ 040 541 9287 (arkisin klo 8-15)
Copyright © Finlandia Kirja